pultuszczak

Facebook

Rotmistrz Pilecki ma grób w ich sercach

2022-06-14 4:10:34

Piękne obchody 10. rocznicy nadania imienia przemiarowskiej szkole

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Przemiarowie już od 10 lat dumnie nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Przypomnijmy, Witold Pilecki to postać niezwykła. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Przeżył obozowe piekło, by wkrótce trafić do gorszego. Został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948 roku.Wcześniej był bestialsko torturowany. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Witold Pilecki pośmiertnie, w 2006 roku, otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika. Nie ma grobu, ale jego postać jest wciąż żywa w pamięci i sercach wielu, również młodych Polaków.

Tak jest właśnie w przemiarowskiej szkole. Po 10 latach od nadania jej imienia, przyszedł czas na wspomnienia, podsumowania, po raz kolejny przywołanie postaci wielkiego patrona szkoły i wartości jakimi kierował się w życiu. Na wstępie wszyscy obecni obejrzeli fotograficzne wspomnienie z uroczystości sprzed 10 lat. Niejednemu zakręciła się łezka w oku, wzruszenia nie kryła była dyrektor Danuta Tyszkiewicz i obecna Bożena Kościk. Tak ostatnia, witając zgromadzonych na piątkowej uroczystości powiedziała między innymi:

Szanowni zebrani, żeby zrozumieć głębszy sens tej uroczystości, warto poznać koncepcję pracy naszej szkoły, która brzmi “jesteśmy kreatorami własnej przyszłości, ale nie zapominamy o przeszłości. Znaczy to tyle, ze nasi uczniowie mają być twórczy i poszukujący, ale muszą też czuć przynależność narodową, szanować tradycję. Do tego zobowiązuje nas patron szkoły – rotmistrz Witold Pilecki. (…) To gotowy wzór uniwersalnych wartości, takich jak honor, bohaterstwo, służba Ojczyźnie, uczciwość, nauka i praca.”

Przemiarowscy uczniowie doskonale znają życiorys i dokonania swojego niezwykłego patrona. Jego lata młodości, rodzinne szczęście, a potem niezwykle bolesne przeżycia obozowe i więzienne, w końcu męczeńską śmierć. Pokazali to w prezentacjach i brawurowo zagranych scenkach. Każda klasa przygotowała swoją, a największe emocje wśród publiczności wywołała ta pokazująca ślub Witolda Pileckiego z ukochaną Marią. Były wiersze, piosenki wspomnienia, czasem te najbardziej bolesne, ale o nich też pamiętają młodzi uczniowie z Przemiarowa. Jak to powiedział swoim wystąpieniu dr Radosław Lolo, Witold Pilecki nie ma swojego grobu, ale jego grobem są serca wszystkich tych, którzy w tak wspaniały sposób kultywują o nim pamięć.

Obchody dziesięciolecia nadania imienia przemiarowskiej szkole były tez okazją do rozstrzygnięcia dwóch konkursów.

Konkurs fotograficzny pod tytułem “Witold i Maria na przedwojennej fotografii był adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z terenu gminy Pułtusk. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać zdjęcie na wzór ślubnej fotografii Witolda i Marii. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Izabela Sosnowicz – Ptak, Andrzej Popowicz oraz Dominik Gregajtys. To przepiękne sepiowe fotografie, na które można patrzeć bez końca. Laureaci konkursu fotograficznego “Witold i Maria na przedwojennej fotografii “:

I miejsce- Bartosz Dudzik, PSP nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

II miejsce- Gabriela Kędel, PSP nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

III miejsce- Oliwia Bocheńska, ZS-P w Przemiarowie

Wyróżnienie:

– Mateusz Kołaczek, PSP im. bł. Jana Pawła II w Płocochowie

– Zofia Jaszczak, PSP nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku.

Konkurs poetycki pod tytułem Elegia o rotmistrzu Pileckim, adresowany był do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych w gminie Pułtusk. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać wiersz o cechach elegii. Prace oceniało jury w składzie Grażyna Dzierżanowska, Lech Chybowski i Bożena Potyraj. Lech Chybowski, który zabrał głos w imieniu jury, wyraził swoje uznanie dla młodych autorów, których nie podejrzewał o taką dojrzałość i zrozumienie niełatwego przecież dla dzieci tematu.

Laureaci konkursu poetyckiego “Elegia o rotmistrzu “

I miejsce- Oliwia Bocheńska, ZS-P w Przemiarowie

II miejsce- Aleksandra Kłos, PSP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku

III miejsce- Agnieszka Makowska, PSP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku

Wyróżnienie:

– Weronika Biernacka, PSP nr 2 im, mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku

– Natalia Drzewiecka, PSP nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

Wyróżnienia indywidualne Lecha Chybowskiego

Kinga Jaskulska, PSP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku

Zuzanna Kowalczyk, PSP nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku

Noemi Szczygieł, PSP im. bł. Jana Pawła II w Płocochowie.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…