pultuszczak

Facebook


Rolety jako element wyposażenia domu i mieszkania

2018-12-04 2:18:29
Internet rzeczy, inteligentny dom, systemy autonomiczne… Sposób, w jaki mieszkamy, zaczyna się bardzo szybko zmieniać i dzisiaj można już realnie myśleć o zintegrowanych systemach domu zmieniającego się dla nas w oparciu o swoją własną sztuczną inteligencje, chociaż oczywiście nie ma co jeszcze za bardzo wybiegać w przyszłość i przesadnie drenować swój portfel. Podstawowe rozwiązania z zakresu tego, co nazywamy domem inteligentnym, zapewniają nam zautomatyzowaną i zdalną kontrolę nad wieloma elementami naszego domu, w tym nad działaniem rolet.

 

 

Rolety o poranku
Reklamy tego typu systemów zazwyczaj zaczynają się bardzo podobnie: w łóżku leży młode małżeństwo i jest jeszcze zupełnie ciemno oraz cicho. Środek nocy? Nie, za oknem już panuje zgiełk, a letnie słońce dawno drażni źrenice osób, które musiały wcześniej wstać do pracy. Nasze małżeństwo budzi się do dźwięków narastającej melodii płynącej ze smartfona na szafce przy łóżku. Przeciągają się i uśmiechają do siebie na dzień dobry, a na ich twarze padają promienie słońca. Rolety otwierają się dla nich automatycznie na dźwięk budzika i razem ze słońcem wpuszczają śpiew ptaków.

Automatyzacja
Powyższy sielski obrazek to efekt bardzo prostej funkcjonalności nowoczesnych rolet, jakim jest automatyzacja. Jest to podstawa każdego sytemu inteligentnego. Wystarczy tylko ustawić sobie rolety na podnoszenie się i opuszczenie o określonych porach i gotowe. Można to oczywiście także zrobić ręcznie za pomocą smartfona połączonego z Internetem. Wydajemy komendę i gotowe. Co więcej, możemy stworzyć naprawdę inteligentny dom i zintegrować nasze rolety z systemem włamaniowym i odpowiednimi czujnikami.

Rolety w pełni inteligentne
Do pracy wychodzimy o różnych porach, a nasze dzieci też mają różne godziny w szkole. System jest w stanie określić, kiedy ruch domowników w domu zanika, kiedy zamykane są drzwi, więc zamyka wszystkie rolety i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla wnętrza.
Inna sytuacja: jest środek lata, żar leje się z nieba, a nasza klimatyzacja winduje rachunek za prąd w nieskończoność. Na pomoc przychodzą automatyczne rolety. Kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest za wysokie, zamykają się one, by nie wpuszczać ciepła do słońca. Kiedy słońca jest mniej, mogą się rozchylać, by nie potrzebnie nie zaciemniać wnętrza. Z kolei w zimie mogą się otwierać razem z podniesieniem mocy ogrzewania w oczekiwaniu na przybycie domowników. To z kolei pozwala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania budynku.

Autonomiczne zasilanie
Warto też wspomnieć o tym, że nowoczesne rolety mogą posiadać autonomiczny system zasilania, dzięki któremu nie trzeba prowadzić w ścianach dodatkowych przewodów oraz można się nie przejmować tym, czy przypadkiem nie wyłączono prądu ze względu na remont sieci. Rolety posiadają ogniwa słoneczne, które produkują ilość energii w sam raz do zaspokojenia potrzeb nawet intensywnie wykorzystywanych rolet. W ten sposób powstaje mechanizm nie tylko użyteczny, ale w pełnio samowystarczalny.

Sprawdź również: http://www.grako.pl/pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *