pultuszczak

Facebook

Rekordowe podwyżki dla pułtuszczan

2022-09-18 7:43:40

Nawet ponad 55 procent drożej za ogrzewanie od października!

W minionym Tygodniu, jeden z pułtuskim administratorów przesłał na pismo w sprawie podwyżek, wysłane 1 września przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. O wiele drożej za ogrzewanie, już od października, zapłacą wszyscy, których mieszkania czerpią ciepło dostarczane przez miejską ciepłownię. Z pisma wynika, że XIII taryfa ciepła, zatwierdzona już Urząd Regulacji Energetyki, wprowadza następujące zmiany:

– dla odbiorców korzystających z ciepłowni miejskiej przy Kolejowej 8, których mieszkania ogrzewane są miałem węglowym, cena będzie wyższa od obecnie obowiązującej o 55,56%. Średnia cena wyniesie 164,60/GJ.

-Dla odbiorców zaopatrywanych bezpośrednio z kotłowni przy al. Wojska Polskiego 38B , których mieszkania są ogrzewane olejem opałowym, podwyżka wyniesie 6,87%, a średnia cena 221, 27 zł/ GJ.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 października tego roku i nie obejmują podatku VAT.

Pismo informujące o tych podwyżkach dostały pułtuskie spółdzielnie mieszkaniowe oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W Przypadku TBS, z kotłowni przy Kolejowej 8 ogrzewane są  cztery bloki, natomiast z olejowej przy alei Wojaka Polskiego korzysta trzy bloki. Jeśli natomiast chodzi o Spółdzielnię Mieszkaniową przy Tysiąclecia, z podwyżek ujętych w piśmie będą jedynie wyłączone cztery bloki posiadające kotłownie gazowe w piwnicach i mieszkania z indywidualnymi instalacjami gazowymi. Pozostali mieszkańcy muszą się liczyć z ogromnym wzrostem koszów utrzymania mieszkań, tym bardziej że teraz mamy jeszcze obniżoną stawkę VAT na ciepło i nie wiadomo dokładnie, jaka będzie obowiązywała kiedy skończy się tarcza antyinflacyjna.

Dodajmy, że jeśli chodzi o wodę i ścieki, jak do tej pory gmina Pułtusk miała jedną z najniższych stawek w okolicy. Z ciepłem jest jednak odwrotnie. Gdy się przeanalizuje tegoroczne decyzje Urzędu Regulacji Energetyki na temat podwyżek w ościennych miastach, pułtuskie GIGADŻULE wypadają najdrożej. Odpowiedzialnością za wzrost cen ciepła nie można jednak obarczać administratorów pułtuskich bloków, bo te decyzje zapadają poza nimi, nie mogą się od nich odwołać do URE i sami nie ukrywają, że są zszokowani takimi podwyżkami.

ED
zdjęcie:pultusk.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…