pultuszczak

Facebook

Regulacja ostrości w lornetkach turystycznych

2019-01-14 8:50:57
Większość lornetek turystycznych posiada specjalny regulator ostrości, znajdujący się najczęściej na wzdłużnej osi lornetki. Wadą tego rozwiązania jest to, że koryguje ono ostrość od razu na obydwóch okularach. Dlatego osoby, które mają problemy ze wzrokiem, mogą mieć duże trudności w obserwacji pola widzenia lornetki.

 

Razem, czy każdy z osobna?

Ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych konstrukcji, są rozwiązania oparte na oddzielnej regulacji każdego z okularów. Oznacza to, że na każdym z nich zamontowany jest osobny regulator, dzięki któremu możliwe jest dopasowanie ostrości do specyfiki oka człowieka. Modele takie są jednak z reguły dość kosztowne. Lornetki turystyczne z takim wyposażeniem mają najczęściej charakter profesjonalny.

Regulacja fabryczna?

Rozwiązaniem najgorszym z możliwych, jest zastosowanie fabrycznej regulacji ostrości widzenia. W takich lornetkach, dopasowanie ich do specyfiki i ostrości wzroku nie jest możliwe. Nawet, jeśli kupowane są one niejako “pod oczy”, to z biegiem czasu, w miarę pogorszenia warunków wzrokowych, mogą one po prostu nie pasować do naszego wzroku, przez co obserwacja taka będzie oznaczać dla nas poważny dyskomfort. Skonstruowane tak są przede wszystkim lornetki budżetowe, dostosowane do osób o bardzo małych wymaganiach sprzętowych.

Minimalny dystans a wady wzroku

Niezależnie od konfiguracji i stopnia zaawansowania poszczególnych lornetek turystycznych, każda z nich posiada tzw. minimalny dystans ostrości. Parametr ten określa minimalną odległość, poniżej której nie jest możliwe całkowite wyostrzenie obrazu pojawiającego się w lornetce. Owszem, w najlepszych konstrukcjach dystans ten będzie stosunkowo mały, ale i tak wystąpi, ze względu na właściwości układu optycznego znajdującego się wewnątrz lornetki turystycznej.

Podsumowanie

Lornetki turystyczne mają bardzo złożony system regulacji ostrości widzenia. Niemniej, warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest możliwość dopasowania ostrości każdego z okularów do specyfiki naszego wzroku.

Lornetki turystyczne- https://www.zielonysklep.pl/375-lornetki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…