PUŁTUSKI KRAJOBRAZ PAMIĘCI
2019-03-25 6:02:57
Zapraszamy do udziału w konkursie
PUŁTUSKI KRAJOBRAZ PAMIĘCI to konkurs historyczno – literacki, którego organizatorem jest pułtuskie Muzeum Regionalne, Pułtuskie Stowarzyszenie Dialogu MOST, Stowarzyszenie BYŁYCH MIESZKAŃCÓW PUŁTUSKA W IZRAELU, „Tygodnik Pułtuski”.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest spisanie własnych bądź opowiadanych od lat w rodzinie przez najstarszych przodków wspomnień z czasów II wojny światowej, nawiązujących do relacji rodzin polskich i żydowskich, zamieszkujących niegdyś nasz rejon.
Do kogo jest skierowany? Do mieszkańców GMINY Pułtusk, potomków rodzin mieszkających kiedyś w Pułtusku lub w jego okolicach w czasie ostatniej wojny. Do dorosłych i młodzieży.
Prace należy nadsyłać od 2 kwietnia do 31 maja 2019 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się 26 września 2019 r. podczas otwarcia wystawy w Muzeum Regionalnych Trzeba umieć ludzi pokochać…
Konkurs obwarowany jest szczegółowym REGULAMINEM (poniżej). Pytania należy kierować: Paulina Biernacka – email: muzeum@pultusk.pl; Aneta Szymańska – e-mail: aneta.shymanska@gmail.com
Reklama
Zdjęcie: ruiny bóżnicy, lata 50. – 60. XX w. – ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pułtusku
2 komentarze
Społeczność żydowska, z pewnością jej część, radośnie witała sowieckiego agresora takie relacje i wydarzenia są faktem. Powinniśmy uhonorować bohaterskie postawy Żydów w czasie okupacji zarówno niemieckiej jak również sowieckiej. Takie postaci, które odznaczyły się w czasie mroku wojny odwagą i ofiarnością z pewnością znajdziemy wśród polskich żydów np.Stanisław Ostwind-Zuzga starszy sierżant Wojska Polskiego, major Narodowych Sił Zbrojnych, komendant powiatowy placówki NSZ w Węgrowie…
Mam relacje jak żydowska, zapewne część, społeczność z radością wita sowieckiego najeźdźcę. Powinniśmy nagradzać ludzi tej społeczności, którzy mają zasługi dla Polski w okrutnym czasie okupacji zarówno niemieckiej jak i sowieckiej. Zapewne można znaleźć wśród polskich Żydów bohaterów.