pultuszczak

Facebook


Psi podatek to absurd!

2020-02-25 12:54:25

Opłata za posiadanie psa, wprowadzona niedawno uchwałą Rady Gminy Pułtusk, wciąż budzi ogromne kontrowersje

W poniedziałek pojawiła się w naszej redakcji mieszkanka Pułtuska, która ma dom z działką i w ostatnim czasie przygarnęła dwa psy z ulicy.
– Było mi żal przeganianych zwierząt, którym nikt nawet nie dał wody. Miałam już jednego psa, z litości wzięłam dwa kolejne, muszę je karmić, ponosić koszty weterynarza, a teraz jeszcze podatek? Byłam w urzędzie, pytałam czy można złożyć wyjaśnienie, że psy przygarnęłam i zapłacę tylko za jednego, którego miałam wcześniej, ale pani urzędniczka powiedziała, że nic mi na to nie poradzi. Tylko psy oficjalnie adoptowane, na podstawie dokumentów, są zwolnione z opłaty. To przecież absurd! Uważam, że cały ten podatek jest głupotą. Nie mają już naprawdę co wymyślić i ludzi obciążają, a skończy się tak, że będą wywozić albo zabijać psy. A czy o to nam chodzi? Czy nie lepiej, żeby zwierzę zostało przygarnięte przez kogoś niż gmina ma płacić za pobyt w schronisku?
W pełni zgadzamy się z tymi argumentami, dodając jeszcze inne. Dlaczego mieszkańcy wsi mogą mieć dwa psy nieopodatkowane, a ci mieszkający w mieście, którzy mają zwierzaki na ogrodzonych posesjach, sami po nich sprzątają, a psy pilnują ich dobytku podobnie jak na wsi, taką opłatą już są obciążeni?
Rozmawialiśmy na ten temat z zastępcą burmistrza Tomaszem Sobieckim, który potwierdza, że po skorygowaniu uchwały psiaki adoptowane będą zwolnione z opłaty, ale nie te wzięte z ulicy bez żadnych na to dowodów, bo byłaby to furtka, by w naszej gminie trzy czwarte psów stało się tymi przygarniętymi.
Oburzenie wywołała też deklaracja rozdawana mieszkańcom przy okazji decyzji podatkowych, w którą swoje dane musieli wpisywać i chyba powinni składać w urzędzie również ci, którzy psów nie posiadają. Tylko po co? By mnożyć papiery i wszczynać zamieszanie? A co się stanie, jeśli nie złożę deklaracji uważając, że skoro psa nie posiadam, jest to co najmniej bez sensu? Prawdziwy galimatias. Na szczęście deklaracje miały być zmienione.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *