pultuszczak

Facebook

Przychylność ludzi jest duża

2020-10-28 3:16:22

Ostatnio na portalach społecznościowych pojawił się apel o oddanie krwi dla chorej na białaczkę Oli Tkaczyk, młodej mieszkanki gminy Pokrzywnica. W akcję włączyły się lokalne samorządy i jak zwykle niezawodny w działaniu Klub Honorowych Dawców Krwi PCK KROPLA ŻYCIA na czele z Eugeniuszem Orłowskim, którego poprosiliśmy o podsumowanie ostatnich poborów. Chcieliśmy się także dowiedzieć, co się zmieniło w czasie pandemii, czy ludzie obawiają się oddawania krwi, która przecież niezmiennie jest bezcennym darem życia

Na początek tak zwane pobory dedykowane czyli akcje pomocy konkretnym osobom, tak jak ostatnio Oli. Jak mówi Eugeniusz Orlowski, zwykle jest tak, że krew grupy, którą ma osoba chora trafia do szpitala gdzie jest leczona, a krew innej grupy do banku krwi. Te jak wiemy wciąż mają ogromne potrzeby, wyczekują na dar ratujący życie pacjentów szpitali, osób przewlekle chorych czy poszkodowanych w wypadkach, które niekiedy potrzebują tranfuzji natychmiast.

Na ostatnio organizowane pobory zgłosiło się razem ponad 100 osób, oddano ponad 30 litów krwi, więc śmiało można powiedzieć, że oddźwięk był rewelacyjny.

Jak pułtuski Klub Honorowych Dawców Krwi funkcjonuje w okresie pandemii? Czy kolejne akcje, organizowane przez jego zarząd i członków przynoszą tak dobre efekty jak to było przed trudnym czasem zarazy? Na początku, gdy ogłoszono wiosenną kwarantannę, rzeczywiście było małe zamieszanie i większe obawy, jak to wszystko będzie funkcjonowało. Teraz wszelkie procedury przygotowania do poboru krwi w czasie pandemii zostały dopracowane, więcej czasu zajmuje tylko ankieta, szczególnie w przypadku gdy osoba oddaje krew po raz pierwszy. Najpierw trzeba przejść przez tak zwaną śluzę spowalniającą. Obowiązuje oczywiście maseczka, dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury, zachowanie odpowiednich odległości, wszystkie te zalecenia są ściśle przestrzegane. Zresztą przed organizacją każdego poboru Klub HDK musi przedstawić gospodarzowi danej gminy zaświadczenie o tym, że wszystko będzie się odbywało zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.Każdy chętny do oddania krwi dostaje ankietę COVID, którą należy wypełnić skrupulatnie, odpowiedzialnie, zgodnie ze stanem faktycznym. Potem jeszcze ankieta dotycząca stanu zdrowia, przebytych chorób, zażywanych lekarstw itp. Tu też obowiązuje nas absolutna prawdomówność, a prawdziwość naszych oświadczeń potwierdzamy pod groźbą  odpowiedzialności karnej. Bada się też poziom hemoglobiny, która musi być w normie. Dalej odbywa się wywiad lekarski w ambulansie i badanie ciśnienia.

Niezależnie od tego każda oddana krew jest badana raz jeszcze w laboratorium Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, tak by biorcy byli w pełni bezpieczni. W przypadku nieprawidłowości, które mogą świadczyć również o tym, że coś się dzieje w organizmie dawcy, osoby te są wzywane na bardziej szczegółowe badania.

Mimo dłuższego czasu na weryfikację krwiodawców, w czasie ostatnich poborów dla Oli nikt nie został odesłany z kwitkiem, a zaangażowanie obsługi ambulansu było ogromne.

W ubiegłym roku Klub HDK zorganizował 10 poborów, w czasie których zebrano około 150 litrów krwi, co jest bardzo dobrym wynikiem.  Obecnie funkcjonują tak jak przed pandemią, mają bardzo dobrą współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa. Jest stałe grono osób zaangażowanych, bardzo aktywnych, stawiających się w miarę możliwości na każdym poborze.Bardzo prężnie działa klub honorowych dawców krwi przy Zespole Szkół Jana Ruszkowskiego, którym opiekuje się pan Artur Mańkowski.  W czasie ostatnich poborów młodzież oddała 13 litrów krwi. Brawo!

Na koniec kilka rad dla niezorientowanych, którzy chcieliby podzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Jak się  przygotować? Należy zjeść lekkie śniadanie, absolutnie nie pić alkoholu, możliwie jak najbardziej ograniczyć palenie tytoniu, za to nawodnić organizm, wypijając minimum półtora litra płynu.Ważne jest też podejście psychiczne, opanowanie emocji, bo stres często wiąże się z podwyższeniem ciśnienia, a to może być przeciwwskazaniem do oddania krwi. Nie ma się czego bać, gdyż wszystko w czasie takiego poboru odbywa się bezpiecznie, sterylnie, stosowane środki są jednorazowe. Jeśli musimy przyjechać na miejsce poboru swoim samochodem, należy po oddaniu krwi odczekać przynajmniej 30 minut.I uwaga dla pań. Nie oddajemy krwi w czasie miesiączki lub tuż po niej.

Prezes Klubu HDK KROPLA ŻYCIA Eugeniusz Orłowski zachęca wszystkich chętnych do zaangażowania się w piękne akcje ratowania ludzkiego życia i zdrowia do kontaktu pod numerem telefonu 609 102 206. Dotyczy to zarówno grup ze szkół, zakładów pracy, instytucji, jak również osób indywidualnych. Jeśli możesz, oddaj krew.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…