pultuszczak

Facebook

Przechowalnia ratuje sytuację

2022-02-18 6:00:16

Od 2019 roku żaden bezdomny pies z naszej gminy nie trafił do schroniska

21 stycznia tego roku, gmina Pułtusk zawarła umowę na wyłapywanie zwierząt z Fundacją Animal Rescue Poland z siedzibą w Konstancinie Jeziornie. Umowa obejmuje wyłapywanie zwierząt wolnożyjących, groźnych lub z podejrzeniem wścieklizny, przy użyciu broni Palmera czyli strzelby do usypiania zwierząt, strzelającej zastrzykiem z substancją usypiającą. Wykonawca podejmuje się też zapewnienia koniecznej kwarantanny i leczenia, z wyjątkiem zabiegów chirurgicznych oraz odwiezienia do wskazanego przez zamawiającego miejsca. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku bezdomnych zwierząt. W umowie określono, że przewidywana w ciągu roku ich liczba to 10 małych psów i 10 dorosłych psów, choć te szacunki mogą się zwiększyć lub zmniejszyć o 20 procent. Cena za wyłapanie i czasowe przechowanie dorosłego psa to 500 zł, szczeniaka 350 zł, za zwierzęcia wolnożyjącego, groźnego lub z podejrzeniem wścieklizny 990 zł. Gmina przeznaczyła w tym roku na cel wyłapywania zwierząt kwotę nie większą niż 18 450 zł brutto.

Fundacja Animal Rescue Poland powstała na początku 2015 roku. Prowadzące ją piszą o sobie tak: naszym podstawowym celem jest  pomoc zwierzętom domowym, gospodarskim i dzikim.  Do naszych głównych zadań należą wyjazdy na interwencje, gdzie jest podejrzenie niehumanitarnego traktowania zwierząt. Fundację tworzy kilka osób – działamy społecznie z potrzeby pomagania zwierzętom. Współpracujemy z Policją, Inspekcją Weterynaryjną oraz samorządami lokalnymi.

Fundacja skupia swoją energię lokalnie, aby to co robi było widoczne i stało się impulsem do rewolucji w temacie ochrony zwierząt, zapobiegania bezdomności oraz uczenia najmłodszych szacunku, empatii, a także chęci do działania i mówienia głośnego nie dla krzywdzenia zwierząt. W ramach działalności fundacji jesteśmy do dyspozycji 24 godziny na dobę, każdego dnia tygodnia. Bez względu na weekend czy święto, nasi wolontariusze nie `biorą wolnego` od pomagania. Wręcz przeciwnie, dni świąteczne, jak np. Nowy Rok są dla naszych wolontariuszy dniami bardzo pracowitymi. Zajmujemy się ratowaniem dzikich zwierząt poszkodowanych w wypadkach, interweniujemy podczas zdarzeń, w których zwierzęta zagrażają życiu i zdrowiu ludzi, kontrolujemy warunki przetrzymywania, hodowli i transportu zwierząt domowych i gospodarskich. Dbamy o przestrzeganie praw zwierząt, realizujemy program adopcyjny, wspieramy i propagujemy ideę sterylizacji i kastracji zwierząt.

Dodajmy, że w opiekę nad naszymi bezdomniakami od kilku lat mocno są zaangażowani  strażnicy miejscy na czele z komendantem Bogusławem Wiśniewiskim. Mają serce do zwierząt i dzięki ich ciężkiej pracy oraz poświęceniu, psiaki długo nie zagrzewają miejsca w gminnej przechowalni. Od 2019 roku do schroniska zewnętrznego nie trafił z naszej gminy żaden bezdomniak. Przez 3 ostatnie lata przez gminną przechowalnię przewinęło się 240 psów, które znajdują nowych właścicieli, są zabierane bezpośrednio z gminnych kojców lub adoptowane we współpracy z fundacjami działającymi na rzecz zwierząt. Tylko w zeszłym roku, 65 piesków znalazło dzięki takim działaniom nowe domy. To, że opiekuje się nimi straż miejska stanowi na pewno dużą oszczędność dla gminy, a przede wszystkim jest lepsze dla tych porzuconych biedaków, które mają szansę na nowe rodziny, a nie wegetowanie w schroniskowych boksach. W naszej gminnej przechowalni wciąż są pieski do adopcji, więc namawiamy wszystkich chętnych do kontaktu ze Strażą Miejską w Pułtusku, z siedzibą przy ul. Staszica 35 lub pod tel. 23 306 72 41 lub 510 713 731.

ED

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…