pultuszczak

Facebook

Projekt domu – jakie ściany będą najcieplejsze?

2017-05-09 8:19:49

Na koszty związane z utrzymaniem domu jednorodzinnego wpływa szereg różnych czynników. Zdecydowanie największym z nich jest jednak ogrzewanie – to ono pochłania większość pieniędzy, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, gdy zależy nam na większym komforcie cieplnym.

 

 

Na koszty związane z utrzymaniem domu jednorodzinnego wpływa szereg różnych czynników. Zdecydowanie największym z nich jest jednak ogrzewanie – to ono pochłania większość pieniędzy, szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, gdy zależy nam na większym komforcie cieplnym.

 

Aby zmniejszyć koszty związane z korzystaniem z domu jednorodzinnego, powinniśmy przede wszystkim zainwestować w jego właściwą termoizolację. Ważne jest dobranie ciepłego materiału konstrukcyjnego na ściany, a także odpowiednich izolacji w postaci drzwi, okien, dachu, aby zminimalizować powstanie tak zwanych mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie ciepła ucieka najwięcej.

Skupmy się jednak na ścianach, które w dobrym projekcie domu powinny posiadać parametry pozwalające na znaczne zmniejszenie ucieczki ciepła z budynku. Aktualnie stosuje się kilka technologii budowy ścian – możemy podzielić je na jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz wielowarstwowe. Które z nich będą najlepsze?

Ściana jednowarstwowa, dwuwarstwowa i wielowarstwowa – czym się różnią?

Zastosowanie odpowiedniego materiału budowlanego ma największe znaczenie przy ścianach jednowarstwowych, czyli składających się tylko z jednej warstwy materiału. Wówczas materiał ten powinien mieć jak najniższy współczynnik izolacyjności termicznej, ponieważ wtedy jednocześnie pełni funkcję konstrukcyjną, jak i termoizolacyjną.

W pozostałych przypadkach, czyli przy ścianach dwuwarstwowych oraz ścianach wielowarstwowych właściwe parametry izolacyjne osiąga się przez zastosowanie odpowiednich materiałów dociepleniowych montowanych na materiale konstrukcyjnym. Mówiąc oględnie, im grubszy materiał dociepleniowy, tym lepsza izolacja, ale zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na wspomniany już współczynnik izolacyjności termicznej materiałów.

Jaki rodzaj ścian będzie najlepszy?

Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się ściany dwuwarstwowe oraz trzywarstwowe, ponieważ to właśnie w ich przypadku jesteśmy w stanie uzyskać najwyższy poziom izolacyjności termicznej. Dlatego dzisiaj takie konstrukcje są dominujące, jeżeli chodzi o gotowe projekty domów jednorodzinnych, a także przygotowują je architekci na zamówienie. Gdy będziemy chcieli skorzystać z innych rozwiązań, wtedy warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł doradzić najlepsze rozwiązania.

Podsumowując, projekt domu z ciepłymi ścianami to podstawa. Dzięki nim będziemy w stanie znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, które obecnie stale rosną. To przyszłościowy wybór, biorąc pod uwagę także ekologię! Gotowe projekty domów wspierających ekologiczne rozwiązania znajdziecie na www.pracownia-projekty.dom.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…