pultuszczak

Facebook
Premier odwiedził Świercze

2022-05-18 12:52:30

I zapewnił o wsparciu dla seniorów

Jak czytamy na stronie Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, rząd wprowadza wiele korzystnych rozwiązań, dzięki którym codzienność seniorów staje się lepsza. To m.in. 13. i 14. emerytura, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, a od 1 lipca również kolejna obniżka PIT – do 12 proc. To realne wsparcie i więcej pieniędzy w domowych budżetach wszystkich seniorów.
Wczoraj, premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Świercze w naszym powiecie. Podczas spotkania w Klubie Senior+ podkreślił, że rząd nieustannie będzie działał na rzecz poprawienia wysokości emerytur w Polsce. Dodał również, że jest to czas na państwo, które wypracowuje nowe dochody, po to, aby móc przeznaczyć je na wsparcie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

– Dla seniorów najważniejsza jest służba zdrowia i godne emerytury, ale także żeby jesień życia była jak najbardziej aktywnym czasem. Jak długo będziemy rządzić, będziemy starali się o jak najlepsze emerytury i życie dla naszych seniorów – powiedział premier.

Trzynasta i czternasta emerytura – to blisko 25 mld zł tylko w 2022 r.

W tym roku dodatkowe wsparcie w ramach trzynastej i czternastej emerytury to blisko 25 mld zł. To środki, które seniorzy mogą przeznaczyć na żywność, lekarstwa, ale również doposażenie mieszkania, opał czy małe remonty.

Trzynastą emeryturę po raz pierwszy wypłacano w 2019 r.

  • To dodatkowe świadczenie pieniężne – od 2020 r. gwarantowane ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce.
  • Wypłacane ok. 9,7 mln osobom w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca danego roku.
  • Tylko w tym roku całkowita kwota wypłat to ponad 13,1 mld zł.

Czternasta emerytura to wsparciem finansowe dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty. Po raz pierwszy wypłacono ją w 2021 r.

  • Otrzymało ją ok. 8 mln emerytów i rencistów w pełnej wysokości oraz ok. 1,2 mln w wysokości niepełnej.
  • Decyzją rządu czternasta emerytura zostanie wypłacona również w 2022 r.
  • Całkowity koszt tego świadczenia w 2022 r. wyniesie ok. 11,4 mld zł.

Wsparcie seniorów w ramach Polskiego Ładu i Tarczy Antyinflacyjnej

Od początku 2022 r. emeryci korzystają również z rozwiązań Polskiego Ładu – wprowadziliśmy emeryturę bez podatku do 2 500 zł. Oznacza to, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 zł rocznie więcej.

Na reformie zyska 90 proc. emerytów i rencistów, a 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Z kolei emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

Korzystne zmiany w emeryturach rolniczych

Rada Ministrów 20 kwietnia 2022 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rolnicy, którzy są na emeryturze, nie będą musieli przerywać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu.
źródło: gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *