pultuszczak

Facebook

Posadzą nowe drzewa

2020-08-19 11:18:08

Zawsze opłakujemy stare drzewa, wycinane w naszym mieście lekką ręką, bez głębszej refleksji, gdy tylko zaczyna się w danym miejscu jakiś remont czy przebudowę ulic.

Drzewa ścina się szybko, ale rosną latami zanim zaczną cieszyć oko, dawać cień ludziom i schronienie ptakom. Dlatego właśnie nasza radość z tak zwanych nowych nasadzeń na staromiejskich ulicach jest umiarkowana…

Jak informuje Referat Inwestycji i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Urzędu Miejskiego,w pasach drogowych wszystkich nowo wyremontowanych ulic staromiejskich zaplanowano nowe nasadzenia roślin, w ramach realizacji projektu “Strefy zieleni i rekreacji w Pułtusku”.

I tak, ulicę Świętojańską i Plac Teatralny ozdobią w niedługim czasie trzy gatunki drzew: Glediczja trójcierniowa `Rubylace`, Ambrowiec amerykański balsamiczny, Platan klonolistny `Tremonia`.

Ulica ks. Piotra Skargi zostanie ubogacona dodatkowo Ambrowcem amerykańskim balsamicznym. Na ulicy  Benedyktyńskiej natomiast posadzą nowe gatunki drzew: Kasztanowiec czerwony, Briotii`, Platan klonolistny `Tremonia`Miłorząb dwuklapkowy.

Na pułtuskiej Wyspie drzewa zostaną posadzone w ciągach komunikacyjnych (chodnikowych) wszystkich nowo wyremontowanych ulic staromiejskich. O planowanym nasadzeniu w ul. Marii Konopnickiej czytelnicy zostali już wcześniej poinformowani. Wszystkie drzewa będą wyposażone w nowoczesny system nawadniający i napowietrzający ukorzenienie.

Warto dodać kilka słów o zaletach wymienionych roślin. Kasztanowiec czerwony jest piękny, ale bywa przeuroczy w fazie kwitnienia. Miłorząb dwuklapkowy Chińczycy czczą jako symbol płodności i urodzaju, a Chinki modlą się pod nim prosząc o liczne potomstwo. Liście Ambrowca amerykańskiego opadając jesienią, wydzielają cudowny balsamiczny zapach.

A my dodamy żartobliwie, że z tymi modlitwami o liczne potomstwo trzeba ostrożnie…
Zdjęcia wymienionych drzew pochodzą z internetu.
Glediczja trójcierniowa `Rubylace`

Ambrowiec amerykański balsamiczny
Platan klonolistny `Tremonia
Kasztanowiec czerwony, Briotii`
Miłorząb dwuklapkowy

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…