pultuszczak

Facebook
Poprawią stan dzwonnicy w Sadykrzu

2022-12-16 11:20:45

Parafia św. Rocha beneficjentem konkursu “Drewno jest z lasu”

Sanktuarium św. Rocha w Sadykrzu, jako kompleks drewnianych budynków zostało beneficjentem konkursu Lasów Państwowych „Drewno jest z lasu”. Powstało ono z drewna pozyskanego z miejscowej Puszczy Białej. Do dzisiaj przetrwała zabytkowa dzwonnica z 1812 r. Kościół niestety spłonął w 2003 r., ale został dzięki uporowi społeczeństwa odbudowany z drewna pozyskanego z miejscowej puszczy.

Ponieważ nastąpiła duża biodegradacja drewnianego zabytkowego budynku dzwonnicy, zaistniała konieczność powstrzymania dalszego niszczenia przez grzyby, glony czy owady ścian i całej konstrukcji.

Dzięki wsparciu Lasów Państwowych sanktuarium w Sadykrzu stanie się nie tylko miejscem kultu św. Rocha – patrona w chorobach duszy i ciała, ale także coraz bardziej miejscem krzewienia naszej kurpiowskiej kultury.
Na stronie parafii czytamy:
– Nasza parafia jest beneficjentem konkursu Lasów Państwowych “Drewno jest z lasu”. Cieszymy się, że dzięki wsparciu będziemy mogli na bazie kultu św. Rocha promować architekturę drewnianą, naszą Puszczę Białą, drewno, które z niej pochodzi, a jest doskonałym budulcem oraz wszystkie zawody związane z lasem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *