pultuszczak

Facebook


POLITYKĘ ODSUWAM NA BOK

2017-09-13 9:18:15

Ze starostą Janem Zalewskim o… wszystkim

O SZKOLNICTWIE

Trendy są takie, że coraz więcej uczniów trafia do pułtuskich szkół ponadgimnazjalnych. (Cztery lata temu 59 %, obecnie pond 70%). Coraz mniej wybiera naukę w innych miastach, natomiast pozyskujemy uczniów z powiatu makowskiego. I tak w LO im. P. Skargi będzie pięć oddziałów, po 30 osób, w ZSZ im. J. Ruszkowskiego zanotowano również bardzo dobry nabór (duże klasy), trochę gorzej z naborem w ZS im. B. Prusa. Zatrważająco niska zdawalność maturalna w PRUSIE? Od września pracę podejmie nowa matematyczka, ciesząca się bardzo dobrą opinią; poziom wiedzy będzie z roku na rok coraz bardziej wzrastał, sądzi starosta. Szkoła oferowała uczniom wiele godzin wyrównawczych z matematyki, ale młodzież nie korzystała z nich, stąd zadanie dla wychowawców, aby motywować uczniów do nauki.
(O projektach unijnych i szkolnictwie ponadgimnazjalnym oraz o zadaniach inwestycyjnych w szkołach powiatu TP będzie informować sukcesywnie w rubryce STAROSTWO dla TYGODNIKA; dziś o sali sportowej przy LO – czytaj niżej).

O DOJAZDACH DO SZKÓŁ

Problem z komunikacją… Trudno go rozwiązać. Jest np. problem z dojazdem z gminy Świercze… Duży problem będzie wynikał również z braku stacji autobusowej i schronienia się młodzieży przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Jest nadzieja, że przystanek autobusowy, po modernizacji stacji, powróci do budynku dawnego dworca.

O DOJEŹDZIE KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ DO STAROSTWA

Od 4 września ruszyły dwie nowe trasy. Dojazd do Starostwa Powiatowego 9:11 i 13:06, odjazd o 10:15 i 14:13 (szczegóły na fb miasta).

O BRAKU KOSZY NA TRASIE DO STAROSTWA

Będą kosze na pewno, ale to trochę potrwa! W ogóle jest galimatias z drogami powiatowymi i gminnymi, starostwo więc ma pomysł na wymianę odcinków dróg z miastem (np. odcinek od szkoły RUSZKOWSKIEGO do piekarni BIAŁCZAK jest miasta, od piekarni do Nasielskiej powiatu…). Można by przejąć drogę w Gnojnie czy w Lipnikach, a oddać te w mieście… ulica Stare Miasto jest powiatowa, a wszystkie dochodzące do niej są gminne… Przy sprzątaniu czy odśnieżaniu jest potworny galimatias.

O SALI SPORTOWEJ PRZY LO, KTÓRA ROŚNIE

Wykonawca jest dobry, sprawny, więc mury rosną. Umowa na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu podpisana, to 2 miliony 600 tysięcy zł. Inwestycja dwuletnia, chociaż miała być czteroletnia ze względu na niepewność dofinansowania… Oddanie do użytku wrzesień/październik 2018. Dofinansowanie? Dzięki ministrowi Henrykowi Kowalczykowi. Działanie ponad podziałami? Starosta Zalewski: – Tak powinno być na każdym szczeblu, dzięki temu korzystają mieszkańcy powiatu i miasta. Pan minister jest chętny do współpracy, do tej pory jeszcze nie odmówił. O co jeszcze prosiłem pana ministra? M.in. otrzymałem 900 tysięcy na modernizację Środowiskowego Domu Samopomocy w Pułtusku, który już powstaje po starej siedzibie starostwa. Jeśli chodzi o Mazowsze, to wzięliśmy chyba jedną trzecią środków, ale to dzięki panu ministrowi.

O ZAPRZYJAŹNIENIU SIĘ STAROSTY Z PiS- em

– Robię wszystko, żeby miasto się rozwijało i jeśli jest dzisiaj szansa, że mamy pana ministra Kowalczyka, osobę, która może pomóc, to do kogo mam chodzić, kogo prosić? Przyjaźń… Znam radnych z różnych partii, też z PiS-u, dobrze mi się z nimi współpracuje… Jestem człowiekiem, który naprawdę chce coś robić, ale jestem daleki od uprawiania polityki. Mogę pracować z każdym merytorycznym człowiekiem, chcę współpracować i nie ma w tym żadnej złośliwości… Politykę odsuwam na bok.

O DOMU ŚRODOWISKOWYM

Od 1 grudnia, decyzją wojewody, z DOMU będzie korzystało 60 osób, dziś jest o połowę mniej. Zapotrzebowanie na tego typu placówkę jest duże. Będzie to DOM A i B, dla psychicznie chorych i dla niepełnosprawnych psychicznie. Zakupiony jest już samochód – będzie dowozić pensjonariuszy do ŚDS.

O BUDYNKACH PRZEKAZANYCH REPATRIANTOM

Trzy zestawy pomieszczeń (komunikacja, finanse i nadzór budowlany) zostały użyczone, na 10 lat, Wspólnocie Polskiej. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom repatriantów. (Ładny gest Zarządu Powiatu i Rady Powiatu. Do Pułtuska przybędzie kolejna tura repatriantów). Obecnie odbywa się modernizacja pomieszczeń.

O NOWEJ SIEDZIBIE STAROSTWA

Wolnych przestrzeni brak. Podejmowanych jest kilka – na nadzór budowalny, meliorację. Tak wszystko będzie – jak to się mówi – pod ręką petentów, także wydział rolnictwa i geodezja.

O PARCIU NA… PAPIER

Starosta uważa, że „elegancko” reprezentuje go wicestarosta Beata Jóźwiak. Woli pracować w zaciszu swojego gabinetu, niż BYWAĆ. Najchętniej przyjmuje interesantów, którzy przychodzą do SP w sprawach geodezyjnych i budowlanych. Przy okazji informujemy, że starosta nie ma możliwości ingerowania w sprawie tych, którym policja zabrała prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

O DPS NA POPŁAWACH

Strzał w dziesiątkę! Zapotrzebowanie na miejsca w takim DOMU jest duże. Mieszka w nim 90 osób, wolnych jest tylko kilka miejsc (mieszkańcy w przeważającej liczbie pochodzą z miasta stołecznego Warszawy). Zatrudnienie znalazło 60 osób.

O INWESTYCJACH

W bieżącej kadencji zostanie wybudowana sala sportowa przy LO; po modernizacji budynku po b. starostwie swoje miejsce znajdzie Środowiskowy Dom Samopomocy; został przystosowany, zagospodarowany i zapełniony DPS na Popławach; dokonano zakupu, przystosowania i zagospodarowania, estetycznego, nowej siedziby Starostwa Powiatowego; zmodernizowano BURSĘ przychodnię na 3 Maja; na realizację czekają projekty szkolne… – W przyszłej kadencji będziemy pracowali nad budową nowych dróg. Bieżącą kadencję zamkniemy ok. 50 km dróg za 20-30 milionów zł, ale przyszła to – podkreślę – budowa nowych dróg i ścieżek rowerowych. INWESTYCJE W BIEŻĄCEJ KADENCJI ZAMKNĄ SIĘ KWOTĄ ok. 60 milionów zł! Zostanie po niej ślad. I na pewno nie zostawimy tyle długu, ileśmy dostali.

O SZPITALU

20 milionów „kosztowało” oddłużenie szpitala. Jego opinia była nadszarpnięta, należy w nim jeszcze wiele poprawić, ale to się nie dzieje z dnia na dzień. Szpital odzyskuje zaufanie, dość powiedzieć o oddziale noworodkowym czy dziecięcym. Zakontraktowanych jest 15 łóżek ZOL-owskich, także na geriatrii…

O DZIAŁANIU

– Lubię, jak coś się dzieje. Przebudujemy nagrobki żołnierskie na I cmentarzu, współpracujemy tu z PIŁSUDCZYKAMI I radnym Arturem Milerem, którego pomysłem jest owa przebudowa. Środki pozyskamy w stu procentach z zewnątrz, od pana wojewody, składamy wniosek, mamy projekty i kosztorysy. Nagrobki będą z granitu.

O DOJEŹDZIE DO PRACY

– Dwa razy pomyliłem się i pojechałem do starej siedziby starostwa. Na początku.

Na podstawie rozmowy z Janem Zalewskim, z której też zaczerpnęliśmy stosowne cytaty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *