pultuszczak

Facebook

Policja ostrzega przed skokami do wody

2016-06-17 1:47:14

Wraz z początkiem sezonu letniego rozpoczyna się istne szaleństwo na polskich plażach. Bardzo często towarzyszy mu picie alkoholu oraz skoki do wody, które często kończą się tragicznie. Policja przypomina o kilku ważnych zasadach bezpiecznej kąpieli.

Według statystyk rocznie 1000 osób w Polsce doznaje urazu rdzenia kręgowego, z czego 60% wypadków jest spowodowanych skokami do wody. Ofiarami są najczęściej młodzi mężczyźni w wieku od 19-25 lat. Każdego roku wielu ludzi umiera lub zostaje sparaliżowanych w wyniku urazu głowy lub kręgosłupa.
W związku z rozpoczęciem letniego sezonu oraz aktywnego wypoczynku nad wodą, Policja przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa podczas kąpieli, a szczególnie przy skokach do wody.
Nie należy skakać do nieznanej wody. Zanim zdecydujemy się na skok bardzo ważne jest sprawdzenie głębokości zbiornika wody oraz czystości dna. Warto mieć świadomość, że w jeziorze, rzece mogą leżeć kamienie, konary lub potłuczone butelki. Warto poznać swoje możliwości pływackie i nie przekraczać ich. Bardzo niebezpieczne jest skakanie na głowę lub gwałtowne wskakiwanie do wody po dłuższym opalaniu kiedy ciało jest rozgrzane. Kolejnym ważnym elementem bezpiecznego wypoczynku nad wodą jest bezwzględne unikanie łączenia alkoholu z pływaniem. Należy pamiętać, że napoje wyskokowe upośledzają ocenę sytuacji, zmysł równowagi i koordynację ruchową (zwłaszcza w wodzie).
sierż. szt. Alicja Bobińska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…