pultuszczak

Facebook


POKAZY RATOWNICTWA LODOWEGO

2018-03-08 10:15:35

W nawiązaniu do zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych akwenach – funkcjonariusze Policji zainicjowali działania profilaktyczne dla młodzieży z terenu powiatu pułtuskiego. Do policjantów dołączyła Straż Pożarna i pracownicy WOPR

We wtorek, na terenie Domu Polonii na rzece Narew w Pułtusku, odbyły się pokazy z zakresu ratownictwa lodowego i samoratownictwa. W trakcie spotkania omówionych zostało klika podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie udzielania pomocy osobie, pod którą załamał się lód.
Po pierwsze, nie panikuj i zachowaj spokój. Działaj szybko i zdecydowanie. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numery ratunkowe. Ratuj tonącego podając mu kij, gałąź albo szalik. Uważaj, aby role się nie odwróciły- by ratując nie stać się ofiarą. Jeśli jesteś zagrożony – połóż się i szeroko rozłóż ręce. Złap i trzymaj podany środek ratunkowy. Wypełznij na twarde podłoże (ląd, gruby lód). Stań na nogi na twardym podłożu. Ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła.
Policjanci, ratownicy WOPR i funkcjonariusze Straży Pożarnej zaprezentowali wiele technik ratownictwa zaczynając od tych najprostszych, które mogą być wykorzystane przez każdego z nas, aż do technik z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu z zakresu ratownictwa lodowego.
Podczas gdy organizatorzy apelowali o rozwagę i rozsądek, dzielnicowi wręczali uczestnikom ulotki. A wszystko po to by podnieść świadomość o konsekwencjach korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych, by pamiętać, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.
Funkcjonariusze apelowali do rodziców oraz opiekunów dzieci i młodzieży, by przestrzegali swoje pociechy przed zabawami na lodzie. Ku przestrodze, uwagę zwrócono również na wędkarzy, którzy łowią w przeręblach aby się doposażyli w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu pomogą wydostać się z wody. W projekcie profilaktyczno- edukacyjnym wzięło udział ok.160 osób.

sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *