pultuszczak
POJAWIŁ SIĘ PIĘKNY GOBELIN – UNIKAT

2023-08-30 2:43:50

“Łowcy skarbów. Kto da więcej?” to interesujący program o unikalnych przedmiotach, które przywożą do studia goście z całego kraju, oraz o ciekawych ekspertyzach znawców różnych sztuk
Skarby wystawiane przez gości licytują charyzmatyczni ŁOWCY, a wszystko odbywa się na kanale TV4 – Grupa Polsat Plus.

Niedawno w programie pojawił się piękny, duży gobelin, wykonany z wełny, oceniany jako unikatowy, o tematyce kwiatowej – irysy, pochodzący ze SPÓŁDZIELNI TWÓRCZOŚĆ KURPIOWSKA w Pułtusku. Został wykonany w maju 1989 roku przez S. Gołębiewską według projektu artystki plastyczki p. Jasek.

Jeden z ŁOWCÓW kupił go, wylicytowawszy, za 500 zł. – To kwota atrakcyjna dla ŁOWCY, dla sprzedające mniej – powiedziała “TP” Maria Kozon, projektantka sumaków i kilimów, przez pewien czas prezeska Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego TWÓRCZOŚĆ KURPIOWSKA. To z nią rozmawiałam o gobelinie wystawianym w programie. – Pani S. Gołębiewska była bardzo dobrą tkaczką, znałam również plastyczkę p. Jasek. W Pułtusku jest jeszcze kilka osób, które pracowały w SPÓŁDZIELNI TWÓRCZOŚĆ KURPIOWSKA, np. p. Alina Bulkowska. Niestety, nie mam zdjęcia pracy prezentowanej w telewizji, mam tylko przez siebie “przerobiony” projekt i utkaną tkaninę. Gobelin pokazany na ekranie był zbyt duży i trudny technicznie. O ile dobrze pamiętam, tej wielkości był tylko jeden, ten “telewizyjny”. To unikat.

My prezentujemy oba gobeliny – utkany przez S. Gołębiewską i Marię Kozon.

GMD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *