pultuszczak

Facebook
Podwórko jak jedno z wielu

2023-02-08 11:20:24
Mieszkańcy od lat nie mogą się doczekać remontu gminnego placu – podwórka na tyłach nieistniejącego już baru Okruszek. Tak się składa, że podwórko to codziennie widzimy z okna, gdyż wychodzą na nie okna naszej redakcji.
Jego stan od dawna jest opłakany. Pozapadana nawierzchnia, brak odpowiedniego odwodnienia, co powoduje że po każdych większych opadach robi się tu jezioro, na środku wiata śmieciowa, a z tyłu duża niezagospodarowana przestrzeń, permanentny brak miejsc do zaparkowania dla mieszkańców i prowadzących tu sklepy. To kolejny problem tego miejsca. Opłakany stan nawierzchni pogarsza się również dlatego, że codziennie wjeżdżają tu ciężkie samochody dostawcze. Wcześniej ich tonaż ograniczono do 3.5 tony, ale teraz tabliczkę  zmieniono i na podwórko mogą wjeżdżać pojazdy do 7 ton.Wszystkie te problemy przedstawiła w swojej interpelacji radna Beata Kowalska, pytając, kiedy mieszkańcy mogą się spodziewać remontu podwórka i ponownego ograniczenia tonażu pojazdów do 3,5 tony.

Odpowiadając radnej, burmistrz Wojciech Gregorczyk przypomniał, że w tym rejonie mamy pięć wspólnot mieszkaniowych, pięciu zarządców budynków. Lokale były tam sprzedawane wyłącznie z gruntem, który jest pod budynkami, więc całe podwórko należy rzeczywiście do gminy. Opracowano już projekt zagospodarowania, ale to radni muszą zadecydować, że akurat modernizacja tego placu znajdzie się w projekcie budżetu, wśród zadań drogowych. Przebudowa będzie kosztowała co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Podwórko wymaga gruntownego remontu, tak jak i kilkanaście innych należących do gminy.

Jeśli chodzi o tonaż pojazdów mogących tu wjeżdżać, to jak stwierdził burmistrz, jest ciągły konflikt pomiędzy prowadzącymi sklepy a pozostałymi mieszkańcami. Skoro jednak na moście Świętojańskim określono dopuszczalny tonaż pojazdów wjeżdżających do tej części miasta na 7 ton, to taki sam obowiązuje i na tym pobliskim podwórku. Tak ustalono, by nie utrudniać życia prowadzącym sklepy i nie zastawiać Świętojańskiej samochodami dostarczającymi do nich towar.

ED

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *