pultuszczak

Facebook


Plusy i minusy naturalnych kosmetyków

2019-04-23 1:22:00
Kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. Dostrzegamy coraz więcej zalet tych produktów, choć musimy mieć świadomość ich ograniczeń.

 

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki prawdziwie naturalne wytwarzane są z surowców występujących w naturze. Najczęściej są to rośliny i minerały. Niekiedy w kosmetykach naturalnych mogą występować substancje pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest jednak, aby składniki te pozyskiwane były w odpowiedni sposób, to znaczy bez czynienia żadnej krzywdy zwierzętom. Sama definicja kosmetyku naturalnego nie jest umocowana i prawnie uregulowana. Dlatego musimy bacznie sprawdzić jaki skład ma produkt, który chcemy kupić. Zdarza się bowiem, że producenci nadużywają tej nazwy, tylko ze względu na marketingowe zalety nazwy. W składzie nie powinny znajdować się substancje niepożądane takie jak oleje mineralne i inne produkty ropopochodne, parabeny, substancje etoksylowane, chemiczne filtry UV, karbom ery, silikony, ftalany, barwniki syntetyczne czy też syntetyczne kompozycje zapachowe.

Zalety i wady

Zaletą naturalnych kosmetyków jest właśnie to, że zostały wyprodukowane na bazie naturalnych substancji. Są one lepiej przyswajane i wchłaniane przez skórę. Wiele naturalnych substancji przypomina w składzie czy budowie substancje występujące w naszym organizmie, co czyni je zdrowszymi. Poza tym naturalne składniki niosą ze sobą bogactwo witamin i minerałów, których nie znajdziemy w sztucznych składnikach wytworzonych w laboratorium. Oprócz zalet dla naszej skóry i organizmu, kosmetyki naturalne mają też pozytywne znaczenie, jeśli chodzi o dbałość o środowisko naturalne. Są one bowiem tworzone na bazie organicznych upraw, które są ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego. Kosmetyki tradycyjnie nam znane wytwarzane są przez przemysł chemiczny, który jednym z najbardziej zagrażających środowisku gałęzi przemysłu. Tworzone tam chemikalia, które są często odpadem po produkcyjnym, przez wiele setek lat mogą przebywać w ziemi czy w wodzie i zatruwać rośliny oraz zwierzęta.

Kosmetyki naturalne mają jednak też swoje ograniczenia, bo trudno nazwać je wadami. Przede wszystkim są to krótsze terminy przydatności do zużycia. Choć stosuje się tutaj naturalne konserwanty takie jak alkohol, witamina E, ekstrakt z tymianku czy rozmarynu, to nie mają one takiej skuteczności jak parabeny. Jest to ograniczenie, choć dla wielu użytkowników tych kosmetyków także zaleta. Stosowanie parabenów nie jest neutralne dla naszego organizmu. Oczywiście krem je zawierający będzie dłużej stał na naszej półce, ale odbije się to kosztem naszego zdrowia lub kondycji skóry. Niestety jednak to ograniczenie skutkuje wadą w postaci nieco wyższej ceny niż ma to miejsce w przypadku kosmetyków wytwarzanych przez przemysł chemiczny. Krótszy termin przydatności oznacza większe koszty związane z transportem, składowaniem oraz samym zakupem. Sprzedawcom nawet tym największym nie opłaca się bowiem kupować większych partii produktu po niższych cenach.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem zielarskim iZielnik.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *