pultuszczak

Facebook
PLOCIUSZEK (dość cykliczny felietonik)

2023-01-19 3:20:40
W PSP im. Klaudyny Potockiej istne cuda. 3 lutego odbędzie się KARNAWAŁOWY WIECZÓR FILMOWY, a wcześniej, bo 17 stycznia nastanie DZIEŃ WSZYSTKICH FAJNYCH. I tak sobie myślimy, że fajnie jest się uczyć w fajnej szkole! I fajnie też zaglądać do KLUBU CZYTELNIKA i uczestniczyć w fajnych zajęciach.

*

W BAJKOWYM SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU w Winnicy też się dzieje! Przedszkole prowadzi ciekawy Facebook, z wieloma zdjęciami, co pozwala zorientować się, czym przedszkolaki się zajmują i kogo goszczą. Na przykład takie PSZCZÓŁKI odwiedzili szóstoklasiści: Jakub, Bartek, Krystian i Konrad, którzy czytali dzieciakom różnorodne tematycznie wiersze. Dzieci były zachwycone, bo i chłopcy stanęli na wysokości zadania.

(Zdjęcie z przedszkolnego FB)

*

Niedawno odwiedziliśmy osiedlową, filialną bibliotekę LELEWELA NA SKARPIE. Lubimy odwiedziny w FILII nr 3. Duży tam wybór książek, można upolować nowości, pogadać z miłą panią bibliotekarką, która służy pomocą niemotnym czytelnikom. My jesteśmy niemotni, nie umiemy się poruszać w czyjejś bibliotece, niestety.

*

Pod mostem zakochanych dzieją się kocie dramaty. Rezyduje pod nim siedem-osiem bezdomnych kotów, którymi z poświęceniem godnym uwagi, jak innymi bezdomnymi czworonogami, zajmuje się PAN KOT i jego STOWARZYSZENIE. To ludzie bezgranicznie oddani bezdomniakom. A kotki podmostkowe są nieufne, wręcz dzikie; chore, wymagają leczenia, szczepienia i sterylizacji. Pani Olga Heromińska, znana w mieście wolontariuszka, prosi o pomoc w tej sprawie. Potrzebne są pieniądze na sterylizacje, a te są drogie.

*

Zafascynowani przepisem szefowej KGW Czerwone Korale z Klask na tatar z piersi gęsiej, kupiliśmy sobie … gęś, całą, ponad 5 kg. Rozebraliśmy ją z naszym mężem z dużym mozołem. Tłuszcz od razu rzuciliśmy do wytopienia, wątróbkę też usmażyliśmy w te pędy i zjedliśmy w ukryciu; pycha. Tatar zrobimy, kiedy przyjadą do nas goście. Jutro do smalcu dodamy cebulkę i jabłko, i majeranek. Będzie do chleba i na okrasę do ziemniaków, klusek… Oddzielny, niesolony, smalec Grażka Leleń poleca na bolące stawy. To ona załatwiła nam gęś. Dzięki, kochana.

*

A teraz news nad newsy. Dostaliśmy info od pani Doroty Anny Sobocińskiej, że we dwie, z panią Beatą Bielińską, organizują w Grabówcu WIECZÓR Z ORKIESTRĄ na WOŚP. A kiedy? A 29 stycznia w godzinach 17.00 – 20.00. Będą duże duże emocje!

*

I jeszcze jedna ORKIESTROWA wiadomość, z OSP Świercze. OSP ŚWIERCZE spieszy “poinformować o kolejnej możliwości wsparcia naszego wspólnego grania. Puszki stacjonarne stanęły w sklepie LEWIATAN w Świerczach, ul. Wiejska 2 i w sklepie GROSZEK firma MAĆKO w Kowalewicach Włościańskich”. Inne adresy na puszkowe wsparcie? Owszem, pojawią się.

*

A na koniec końców PLOCIUSZKOWANIA taka OKROPNOSTKA, zupełnie nie optymistyczna: Nie jest źle, było gorzej, chociaż i teraz nie jest najlepiej.

GMD

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *