pultuszczak

Facebook

Pięć popularnych roślin, które sprawdzą się w każdym ogrodzie

2019-09-26 2:56:01

Czy masz wrażenie, że twój ogród potrzebuje odświeżenia, ale nie chcesz eksperymentować z rzadkimi, trudnymi w pielęgnacji gatunkami? Przeczytaj ten artykuł i poznaj pięć popularnych roślin, które będą znakomicie pasowały do każdego ogrodu.

  1. Hiacynt

  2. Klon palmowy

  3. Bukszpan

  4. Hortensja bukietowa

  5. Lawenda

Hiacynt

Hiacynt to roślina cebulkowa wywodząca się z Bliskiego Wschodu. Charakteryzuje się specyficzną budową (niewielkie kwiaty skupione w gronie wokół zgrubiałej części łodygi), a także pięknym, intensywnym zapachem. W ogrodzie hiacynt zakwitnie na wiosnę, najobficiej w kwietniu i maju. Najbardziej odpowiednie stanowisko dla tej rośliny to miejsce słoneczne, ale wilgotne.

Klon palmowy

Klon palmowy pochodzi z Japonii. Jest on krzewem, który dorasta do maksymalnie pięciu metrów wysokości. Jesienią jego liście przyjmują fantazyjne, złoto-czerwono-pomarańczowe odcienie. Nie jest to roślina odporna na suszę, dlatego należy ją regularnie podlewać. Zimą klon palmowy powinien zostać osłonięty przy pomocy płótna lub słomy, aby jego delikatne pędy nie przemarzły.

Bukszpan

Wiecznie zielony bukszpan to jeden z najpopularniejszych krzewów uprawianych w Polsce. Wykorzystuje się go do tworzenia “żywych rzeźb” i żywopłotów, a także jako urozmaicenie skalniaków i rabatek kwiatowych. Jest to roślina odporna i łatwa w pielęgnacji – warto jedynie pamiętać, by nie podlewać jej nadmiernie, ponieważ niezbyt dobrze toleruje zbyt wysoki poziom wilgoci. Przycinany w odpowiedni sposób bukszpan jest bardzo gęsty, dzięki czemu stanowi doskonały materiał do stworzenia efektownych kul i innych kształtów.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa jest krzewem, który naturalnie rośnie w górach i lasach. Jej kwiaty kwitną przez wiele miesięcy, co jest jednym z powodów ogromnej popularności tej rośliny wśród ogrodników. Choć hortensja bukietowa jest dość wymagająca w uprawie, na żyznej i wilgotnej glebie rozwija się dobrze – warto jednak pamiętać o regularnym przycinaniu, nawożeniu i osłanianiu rośliny podczas większych mrozów.

Lawenda

Niezwykły wygląd i oszałamiający zapach lawendy sprawiają, że jest to jedna z najchętniej uprawianych roślin ogrodowych. Znakomicie nadaje się również do sadzenia w doniczce w domu lub na balkonie. Chociaż lawenda nie jest wymagającą rośliną, trzeba zapewnić jej kilka niezbędnych warunków – należą do nich przede wszystkim dobrze przepuszczalna gleba, odpowiedni poziom wilgoci oraz duże nasłonecznienie. W przypadku sadzenia na zewnątrz powinno się wybierać odmiany mrozoodporne, ponieważ inne mogą nie przetrwać zimy w naszym klimacie.

undefined

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…