pultuszczak

Facebook


Piątek trzynastego – historia przesądu

2017-01-10 1:49:15

Piątek trzynastego jest owiany złą sławą – od pradawnych czasów uważa się go za pechowy dzień, podczas którego należy na siebie szczególnie uważać i wystrzegać się pewnych rzeczy. Skąd się wziął przesąd i czego trzeba unikać w ten dzień?

Fałszywe oskarżenie zakonu templariuszy

Piątek trzynastego spędzał sen z powiek już w czasach przedchrześcijańskich, ale zyskał prawdziwą sławę po wydarzeniach z 13 października 1307 roku. Właśnie wtedy, trzynastego w piątek, francuski król Filip IV Piękny nakazał aresztowanie templariuszy, oskarżając ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Akt oskarżenia był bezpodstawny, ale król Filip był zadłużony u templariuszy, więc w perfidny sposób postanowił się ich pozbyć. Tego feralnego dnia zakonnicy zostali skazani na śmierć i spłonęli na stosie. Według wierzeń wielki mistrz zakonu umierając na stosie, przeklął króla i królewskiego kanclerza Wilhelma de Nogaret, który dokonał aresztowań, a także papieża. Zgodnie z jego ostatnimi słowami osoby odpowiedzialne za śmierć jego i innych templariuszy miały nie przeżyć najbliższego roku – jego klątwa spełniła się.

Symbolika liczb związana z ładem i harmonią

Data trzynastego w piątek jest kojarzona na różne sposoby i ma związek także z religią. W piątek Jezus umarł na krzyżu. Z kolei liczba 13 następuje po liczbie 12, która stanowi symbol ładu i harmonii na świecie. Jest to liczba uznawana za kompletną, a nawet świętą. Apostołów było dwunastu, mamy dwanaście miesięcy w roku i tyle samo znaków zodiaku. Zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan życie składa się z dwunastu etapów, a trzynastym etapem jest śmierć. Kierując się tym, że po szczęściu zawsze następuje pech liczba 13 jest uznawana za siejącą zamęt i zniszczenie.

Przesądy, które warto znać

W piątek trzynastego przesądy odgrywają kluczową rolę i nawet osoby, które zarzekają się, że nie wierzą w żadne zabobony ulegają niekiedy aurze towarzyszącej temu dniu. W piątek trzynastego należy wystrzegać się czarnego kota przebiegającego drogę, ponieważ jest postrzegany jako wysłannik szatana. Stłuczone lustro wróży siedem lat nieszczęścia, a wstanie z łóżka lewą nogą to wręcz gwarancja dnia pełnego pechowych zbiegów okoliczności. Podobno przechodzenie pod drabiną również wróży nieszczęście. Jest to dzień, gdy obawy wzbudza podróżowanie oraz dokonywanie poważnych transakcji i zakupów. Dlatego, jeżeli z powodu chwilowych problemów finansowych, rozważasz skorzystanie z pożyczki online oferowanej np. przez MoneyMan, poczekaj z jej podjęciem do następnego dnia.

Wpływ przesądu na kulturę masową

Negatywna sława piątku trzynastego zadomowiła się w zbiorowej świadomości i wręcz wpisała w kulturę masową. Świadczy o tym piątek trzynastego film, który zalicza się do największych klasyków horroru. Zainteresowanie nim sprawiło, że doczekał się kilkunastu odsłon. „Piątek trzynastego” został wyreżyserowany przez Seana Cunninghana i po raz pierwszy trafił do kin w 1980 roku. Kluczową rolę w całej serii filmów odgrywa psychopatyczny morderca Jason Voorhees. Należy pamiętać, że myślenie o pechu to samospełniająca się przepowiednia, więc warto zastąpić negatywne nastawienie pozytywnym bez względu na to, jaki mamy dzień.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *