pultuszczak

Facebook


Paweł Szmeja najlepszy!

2020-01-29 12:45:05

Kilka dni temu ogłoszone zostały wyniki Challengu „Złota Sztanga” za 2019 r.

Pierwszy Challenge, prowadzony przez Redakcję „Sportu” i Polski Związek Podnoszenia ciężarów odbył sie 1974 r., a zwycięzcą był wówczas mistrz Olimpijski z Monachium Zygmunt Smalcerz. W kolejnych latach zwyciężali olimpijczycy tej klasy co: Zbigniew Kaczmarek, Tadeusz Rutkowski, Marek Seweryn, Sławomir Zawada,Szymon Kołecki. W 1983 r. do grona zwycięzców dołączył wychowanek pułtuskiego Klubu Andrzej Piotrowski. W 2019 r. do elitarnego grona dołączył dwudziestolatek, jeszcze junior , Paweł Szmeja z Miejskiego Klubu Sportowego „NAREW” w Pułtusku. Zgromadził  łącznie 697 pkt. i wyprzedził Kacpra Urbana z „Budowlanych” Opole. Na sukces Pawła złożył się dorobek z 11 imprez, w których zmagał się ze sztangą w 2019 r. Najważniejsze to: Mistrzostwa Europy Seniorów, Mistrzostwa Europy Juniorów U 20, Mistrzostwa Polski Seniorów, Mistrzostwa Polski Juniorów oraz starty w ekstraklasie w barwach ciechanowskiej „Mazovii”. Starty te wzbogacał radem rekordów Polski w seniorach i juniorach, w kategorii wagowej 96 kg i 102 kg. Szczególnie bogate w sukcesy było pierwsze półrocze . Później odezwała się kontuzja kolana, koniecznym było zejście z obciążeń treningowych, a to zahamowała rozwój wyniku sportowego. Jeszcze we wrześniu na sprawdzianie kadry seniorów wyrwał Paweł 170 kg, ale potem , w Bukareszcie zaliczył tylko 162 kg.

Sukces P.Szmei to rezultat 8 lat ciężkiej pracy. Nadźwigał w tym czasie kilka tysięcy ton pokrytego gumą żelaza. Gdy zaczynał jako dwunastolatek w 2012 r. , choć bardzo już sprawny (chodził na rękach, robił klasyczną gwiazdę) ważył trzydzieści parę kilogramów. Dziś, po latach zmagań ze sztanga, mierzy 185 cm wzrostu i 97 kg wagi ciała, samych prawie mięśni. Jest wspaniale zbudowanym, o doskonałych proporcjach atletą.

Wszystko to zdarzyło się w Pułtusku, w Klubie, w którym od blisko 50 lat trenerem jest historyk z pierwszego wykształcenia, a trener klasy I z drugiego, Zdzisław Pieńkos.

Do sukcesów pułtuskiej sztangi istotnie przyczynia się wsparcie ze strony Gminy Pułtusk. Paweł korzysta ze stypendium Burmistrza Pułtuska Wojciecha Gregorczyka.

Sztangistów wspiera także  grono lokalnych Sponsorów, za co serdecznie wszystkim dziękujemy!

 

KS „Narew”

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *