pultuszczak

Facebook
OSZUKANA METODĄ NA WNUCZKA

2023-04-18 2:20:32

Policjanci apelują o czujność i ostrożność. Oszuści nie próżnują i cały czas próbują wyłudzić pieniądze, zwłaszcza od osób starszych. W minioną niedzielę ofiarą oszustwa padła 82-letnia mieszkanka powiatu pułtuskiego. Kobieta, w trakcie rozmowy telefonicznej z fałszywym wnukiem uwierzyła w wymyśloną historię o spowodowanym przez niego wypadku drogowym i finalnie przekazała oszustom swoje oszczędności. Prosimy, by uczulić seniorów na tego typu próby wyłudzenia od nich pieniędzy.

82-letnia mieszkanka powiatu pułtuskiego padła ofiarą oszustwa w minioną niedzielę. Seniorka otrzymała telefon od osoby podszywającej się pod jej wnuczka, który poinformował ją, że spowodował wypadek drogowy i potrzebuje 200 tysięcy złotych, aby uniknąć kary. Kiedy 82-latka odpowiedziała, że nie ma takiej kwoty, do rozmowy włączyła się osoba podszywająca się za policjantkę, która potwierdziła słowa rzekomego wnuka. Kobieta powiedziała seniorce, żeby przygotowała wszystkie pieniądze i ktoś je niedługo od niej odbierze. 82-letnia mieszkanka powiatu pułtuskiego postąpiła zgodnie z poleceniami oszustów, oddając reklamówkę z gotówką mężczyźnie, który przyszedł do jej miejsca zamieszkania. Tym sposobem straciła pieniądze w kwocie 30 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. W takiej sytuacji należy natychmiast rozłączyć się!

Policja apeluje – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję. Rozłącz się i ponownie wybierz numer alarmowy 112.

Autor: mł. asp. Anna Kowalczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *