pultuszczak

Facebook

Opieka nad osobą starszą nie należy do prostych zadań. Dbanie o zdrowie seniora wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości, a osoby zajmujące się tym zawodowo powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad. O czym warto pamiętać opiekując się osobą starszą?

2019-01-22 1:11:09
Opieka nad osobą starszą nie należy do prostych zadań. Dbanie o zdrowie seniora wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości, a osoby zajmujące się tym zawodowo powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad. O czym warto pamiętać opiekując się osobą starszą?

 

Zgromadź informacje o stanie zdrowia seniora

Warto wiedzieć jak najwięcej o chorobie podopiecznego. Opiekunka osoby starszej powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie są objawy pogorszenia się stanu zdrowia seniora. Musi też znać aktywności zalecane i odradzane mu przez lekarza. Kluczowa jest również wiedza o tym, jak w razie potrzeby pomóc choremu. Trzeba także orientować się w typowych chorobach wieku podeszłego takich jak cukrzyca, zaćma, jaskra, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, nadciśnienie tętnicze, demencja, depresja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Znając zasady postępowania w poszczególnych przypadkach można lepiej zadbać o zdrowie seniora i pomóc mu uniknąć przykrych dolegliwości. Praca w Niemczech dla Polaków w branży opieki nad osobami starszymi wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Z tego względu warto należycie przygotować się do przyszłych obowiązków czytając artykuły o popularnych chorobach i sposobach łagodzenia ich objawów.

Przygotowuj posiłki w ramach odpowiedniej diety

Dieta osób starszych powinna być lekkostrawna. Musi też dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Należy zatem zadbać o to, aby posiłki były świeże, a produkty naturalne. Trzeba unikać przetworzonej żywności, dań gotowych, tłustych i smażonych, a także soli i ostrych przypraw. Opiekunki seniorów muszą wiedzieć, że specyficzna dieta osób starszych powinna składać się z różnorodnych produktów. Posiłki należy podawać regularnie i pamiętać o odpowiedniej kaloryczności. Ponadto zawsze trzeba zwracać uwagę na przyzwyczajenia kulinarne seniora i respektować je. Praca opiekunki wiąże się z koniecznością przygotowywania posiłków dla osoby starszej, warto jednak pamiętać, że wówczas przygotowuje się również jedzenie dla samego siebie. Wyżywienie opłaca pracodawca. Co ważne, darmowe jest także zakwaterowanie. Z zatrudnieniem wiąże się jednak znacznie więcej udogodnień. Korzystne oferty pracy w Niemczech znajdziesz pod adresem https://laxocare.pl/oferty. Sprawdzisz tam wszystkie atuty proponowanych kontraktów, m.in. atrakcyjne zarobki i opłacone składki ubezpieczeniowe.

Dokładnie osuszaj skórę osoby starszej

Należy pamiętać, aby dokładnie osuszać skórę seniora. Powinno się też masować i pobudzać mikrokrążenie w tkankach. Praca w Niemczech w charakterze opiekunki osoby starszej wiąże się z koniecznością codziennej pielęgnacji podopiecznego. Jako pracownik masz szansę ułatwić seniorowi funkcjonowanie, sugerując pracodawcy zakup specjalnych pieluchomajtek albo specjalnych krzesełek toaletowych, które pozwalają choremu na komfortowe załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Lekarstwa, badania i wizyty kontrolne – nie można o nich zapominać

Dbając o codzienne zdrowie seniora opiekunka musi monitorować samopoczucie podopiecznego i reagować na każdą niepokojącą dolegliwość. Trzeba także pilnować, by osoba starsza regularnie i w odpowiednich dawkach przyjmowała przepisane leki. Bardzo ważne jest również zabieranie seniora na regularne wizyty kontrolne u lekarza oraz na badania diagnostyczne.

Zachęcaj seniora do ruchu i ćwiczenia pamięci

Zastanawiając się nad kwestią, jaką jest praca w Niemczech dla Polaków opiekunka przygotowująca się do wyjazdu powinna wiedzieć, że będzie musiała zatroszczyć się o aktywność fizyczną podopiecznego. Dla osób w podeszłym wieku intensywny trening okazuje się niewskazany, ale spacery czy marsz z kijkami to pożądane aktywności. Jeśli sprawność ruchowa podopiecznego jest bardzo ograniczona, można pomóc mu w codziennej rehabilitacji przeciwodleżynowej. Ponadto pomóż seniorowi zachować sprawność intelektualną. Wzmacniaj jego umysł rozmową, grą w szachy albo krzyżówkami.

Podtrzymanie aktywności fizycznej i intelektualnej osoby starszej ma istotny wpływ na stan jej zdrowia. Przestrzeganie wyżej opisanych zaleceń pozwoli należycie zadbać o kondycję i samopoczucie seniora i pomoże uniknąć szeregu rozmaitych dolegliwości, a przy tym poprawi komfort życia i codziennego funkcjonowania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…