pultuszczak

Facebook

Odzyskiwanie wody dzięki zbiornikom retencyjnym na deszczówkę

2022-08-26 8:40:01

Zbiornik retencyjny to nic innego jak dobry sposób na magazynowanie, a co za tym idzie, oszczędzanie wody. Zmiany klimatyczne spowodowały, że często usłyszeć można o suszy panującej w różnych obszarach ziemi. Dotyka to coraz większej populacji globu. Zbiornikami retencyjnymi nazywa się każdy zbiornik, który ma za zadanie zmagazynować spływającą z rynien wodę deszczową. Nie tylko jest to sposób na oszczędność, również stanowi ochronę środowiska naturalnego. Tak odzyskaną wodę, można przeznaczyć na podlewanie przydomowych ogródków.

Jakie sztuczne zbiorniki retencyjne można założyć?

Zbiorniki retencyjne dobierane są w zależności od potrzeb domownika, możliwości przestrzennych przy domu i w domu, a także dostępu do miejsc, w których deszczówka spływa. Istnieją na rynku różne rodzaje i formy zbiorników tj.:

– naziemne

– otwarte

– podziemne

Zbiorniki te różnią się możliwościami zmagazynowania wody. Naziemny jest najpopularniejszy, może pomieścić od 100 do 300 litrów wody. Jest prosty w konstrukcji i łatwy w obsłudze. Inny typ, otwarty, to m.in. oczka wodne, sadzawki. Nie każdy jednak preferuje tego typu ozdoby ogrodowe. Zbiornik podziemny jest bardziej skomplikowany, jednak po montażu, nie zajmuje przestrzeni. 

A może zbiornik na deszczówkę, który jest instalowany wewnątrz budynku?

Bywa, że nie ma się do dyspozycji kawałku ziemi, która mogłaby posłużyć za miejsce do umieszczenia zbiornika retencyjnego. Zwłaszcza w przestrzeni publicznej, w budynkach takich jak szkoły, szpitale, hotele i inne. Na rynku istnieją firmy, które w swych usługach proponują wykonanie i zamontowanie zbiornika retencyjnego na deszczówkę wewnątrz budynku, zwykle są to najniżej położone pomieszczenia. Zbiornik jest złożony ze wzmacnianych płyt z tworzywa sztucznego, które łatwo przetransportować do wyznaczonego pomieszczenia w budynku, a na miejscu łączy się je ze sobą na stałe. Takie zbiorniki mogą być założone wszędzie tam, gdzie nie dysponuje się potrzebną przestrzenią do założenia tradycyjnych zbiorników. 

Dofinansowanie rządowe do zbiorników retencyjnych

Coraz większa świadomość potrzeby ochrony środowiska, powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na instalowanie w swych domowych ogródkach zbiorników retencyjnych. Można ubiegać się o dofinansowanie rządowe, które zachęca do przeciwdziałania skutkom suszy poprzez wykorzystywanie zmagazynowanej wody na własnej posesji. Projekt ma trwać do 2024 roku. Każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego domu mieszkalnego, może złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Takie dofinansowanie obejmuje również zakup zbiornika retencyjnego i jego montaż. Ważna przy tym jest objętość zbiornika. 

 

Zbiorniki retencyjne na deszczówkę to współczesny sposób na odzyskiwanie wody opadowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przyczynić się do ochrony środowiska. Decydując się na wybrany rodzaj zbiornika, warto rozważyć wszystkie zalety oraz przeciwności np. w założeniu, gdy na przykład nie dysponuje się większym obszarem do zagospodarowania.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…