pultuszczak

Facebook
ODSŁONILI I OTWORZYLI

2022-10-27 10:20:39

W ubiegły piątek, w Łępicach w gminie POKRZYWNICA, odsłonięto pomnik Rafała Krajewskiego oraz otwarto świetlicę w miejscowej remizie

R. Krajewski, urodzony w Łempicach (pis. dawna) w 1834, stracony na stokach Cytadeli w 1864, to dyrektor Wydziału Spraw Wewnętrznych Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego; architekt, poeta.

Pomnik Krajewskiego wzniesiono z inicjatywy Leszka Malinowskiego. Jest pięknym przykładem uczczenia pamięci tego powstańczego ministra. Obelisk wykonał znany rzeźbiarz Marek Moderau, mieszkaniec gminy, autor m.in. pomnika Szmula Zygielbojma czy obelisku poświęconego JPII – oba w Warszawie.

– Wszystko zaczęło się dziać w 2017 roku, kiedy to została podjęta pierwsza uchwała Rady Gminy dotycząca budowy pomnika. W 2018 została poprawiona i praktycznie kamień był gotowy od 2018 i przechowywany u pana Marka. Kilkakrotnie występowaliśmy do IPN-u o dofinansowanie tego pomnika, ale go nie otrzymaliśmy – wspomniał wójt Adam Dariusz Rachuba.

O roli powstania styczniowego w historii ojczystej mówił prof. dr hab. Radosław Lolo. Inicjator powstania obelisku – Leszek Malinowski – podawszy krótki rys biograficzny Krajewskiego, poinformował zebranych o tym, że postacią Roberta Krajewskiego zainteresował się dzięki nieżyjącemu już radnemu miejskiemu Arturowi Milerowi.

Kazimierz Dzierżanowski


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *