pultuszczak




OBRYCKIEMU DPS-owi STUKNĘŁO STO LAT

2022-11-23 7:59:00

Równy wiek ma obrycki Dom Pomocy Społecznej. I nic dziwnego, że ma za sobą najróżniejsze koleje losu

Został wzniesiony na bazie budynków folwarcznych dziedzica Jaworowskiego. Do wybuchu II wojny światowej był to PRZYTUŁEK dla SIEROT i INWALIDÓW i wojny św. Po 1939 roku Niemcy wywieźli w nieznane wszystkich mieszkańców PRZYTUŁKU, budynek zaś przejął komisarz niemiecki, a gmina Obryte została włączona do Rzeszy Niemieckiej.Z chwilą zakończenia wojny obiekt dawnego PRZYTUŁKU stał się szpitalem dla rannych żołnierzy, którymi opiekowały się siostry zakonne. Potem mieściła się w nim 5-oddziałowa szkoła, następnie budynek znów stał się miejscem pobytu mieszkańców. Jak podaje kronika, pierwszą powojenną mieszkanką była POPŁAWIANKA Marianna Wiśniewska. W roku 1948 PRZYTUŁEK zmienił nazwę na Państwowy Zakład Opieki.

Nowsza historia obecnego DPS-u związana jest z dyrektorem Stanisławem Korzeniewskim, który funkcję szefa ZAKŁADU objął w 1983 roku. To za jego dyrektury oddano do użytku nowy dom, w nim oddział A i B (w B żyło 135 osób – 75 mężczyzn i 60 kobiet), potem oddział D z 35 miejscami. W 1994 roku podjęto decyzję o budowie kolejnego bloku – F, sportowo-rehabilitacyjnego z salą gimnastyczną, siłownią, nawet z basenem.

(Na podstawie informacji zawartych w tekście “DPS w Obrytem. Historia” – Internet. Zdjęcie archiwalne pochodzi z w/w źródła).

***

OBRYCKI DPS Z MEDALEM PRO MASOVIA

17 listopada fetowano niebagatelny jubileusz DPS-u w Obrytem; 100 lat DOMU. Bogaty to jubileusz i uroczyste wydarzenie, rozpoczęte mszą św. celebrowaną przez ks. kan. Cezarego Siemińskiego w DOM-owej kaplicy

W wydarzeniu udział wzięli liczni goście z przedstawicielami wojewody mazowieckiego na czele, ponadto władze powiatu i miasta, wójtowie, byli dyrektorzy DPS-u. Towarzyszyli im pracownicy DOMU wraz z dyr. Bogdanem Łachem i mieszkańcy.

Placówka, za całokształt działalności, została odznaczona medalem PRO MASOVIA, a wieloletni (1983-2003r.), zasłużony dyrektor DPS-u, inicjator budowy nowego obiektu Stanisław Korzeniewski, został uhonorowany tablicą pamiątkową w murach DOMU. “W podzięce za inicjatywę budowy Domu, wieloletnie zaangażowanie, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz pracę na rzecz drugiego człowieka”.

Pracownicy DPS-u oraz zasłużeni dla JUBILATA otrzymali okolicznościowe statuetki.

Stulecie DPS-u świętowano w towarzystwie WARSZAWSKIEJ KAPELI z TARGÓWKA, świetnie korespondującej z jubileuszem, bo w atmosferze lat 20. i 30. XX wieku. Swoimi umiejętnościami wokalnymi popisali się również mieszkańcy Domu.

Tekst GMD, zdjęcia z uroczystości – STAROSTWO POWIATOWE



 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *