pultuszczak

Facebook


O LECZENIU OKULISTYCZNYM W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

2015-04-08 4:36:14

Choroby oczu to obok chorób układu krążenia najczęstsza przyczyna hospitalizacji w Polsce. Rośnie m.in. liczba zabiegów na zaćmę. Na Mazowszu na operację jej usunięcia oczekuje ponad 50 tys. osób. Rosnące kolejki to wynik niewystarczającej ilości środków na leczenie zaćmy. W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja poruszająca te kwestie. Wzięli w niej udział specjaliści z dziedziny okulistyki oraz pacjenci.

Zaćma to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki – nieleczona może prowadzić do ślepoty. Po standardowym zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej około 95 proc. pacjentów odzyskuje wzrok. Problem leży jednak po innej stronie. Część szpitali próbuje zwiększyć opłacalność wykonywania zabiegów, niestety w ten sposób obniżając ich jakość. To z kolei przekłada się na zdrowie pacjentów. Dlatego pacjenci powinni być zainteresowani standardem leczenia i – jak mówili dziś zaproszeni na spotkanie lekarze – pytać, np. o to, jaka soczewka zostanie im wszczepiona. Wiedza pacjentów na temat czynników wpływających na jakość zabiegu może mieć wpływ na poprawę standardów leczenia.

Dzisiejsze spotkanie było jednym z serii spotkań organizowanych dla seniorów – tym razem w obszarze zdrowia związanym z okulistyką. Frekwencja i liczba pytań pokazują, że temat jest ważny. Edukacja zdrowotna powinna docierać do emerytów i rencistów w taki sposób, aby mogli oni z niej skorzystać. Dlatego tak istotne są tego typu spotkania. Mam nadzieję, że ta funkcja informacyjna samorządu województwa będzie wzmacniana – powiedziała pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej Barbara Kucharczyk.

Na Mazowszu operację zaćmy przeprowadza się obecnie w 25 ośrodkach medycznych. Na zabieg czeka się od pół do półtora roku. NFZ refunduje jednak tylko soczewkę standardową. Osoby, które zdecydują się na wszczepienie nowoczesnej soczewki muszą wykonywać zabieg prywatnie oraz płacić i za soczewkę, i za zabieg.

Czas oczekiwania na operację na Mazowszu jest najkrótszy w Polsce. Sama liczba ośrodków, które przeprowadzają zabieg jest wystarczająca, natomiast kontrakt na operację zaćmy jest za mały – pacjenci na Mazowszu w przeciwieństwie do pacjentów z innych regionów dostali na ten cel dużo mniej środków – podsumowała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP, Mazowiecki Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Okulistyki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *