pultuszczak

Facebook


Nowe technologie w edukacji & szkolnictwie

2017-09-21 12:43:38

W dzisiejszych czasach prawie w każdej dziedzinie życia pojawiają się nowe technologie. Nie inaczej jest w branży edukacji. Szybko zmieniająca się rzeczywistość i duża ilość nowinek technicznych znalazła swoje zastosowanie w edukacji.

 

 

Rozwój nowoczesnych ma bardzo dużo plusów, między innymi takich jak:

  • tworzenie dobrej atmosfery do nauki indywidualnej
  • nauka w wybranym przez siebie czasie, w dowolnym miejscu
  • wyrównanie szans edukacyjnych pomiędzy mieszkańcami wsi i miast
  • dostęp do edukacji dla osób niepełnosprawnych
  • możliwość kształcenia się w każdym wieku

Obecnie technologia stała się częścią codziennego życia.

Dostęp do urządzeń mobilnych i sieci internetowej posiada większość mieszkańców naszego kraju. W związku z rozwojem nowych technologii zaczął pojawiać się problem, a rzecz dotyczy tego, jak mądrze wykorzystać wszystkie zdobycze techniki w procesie nauczania. Metody nauczania ulegają nieustannym przemianom. Dzięki zdobyczom technologicznym pojawiała się możliwość na kształcenie online. Także lekcje stacjonarne wyglądają w obecnych czasach inaczej jak wiele lat temu. Nauczyciele i wykładowcy z chęcią sięgają po pomoce multimedialne.

Dziś już bardzo trudno wyobrazić sobie lekcje, na których nauczyciele nie korzystają z nowoczesnych tablic interaktywnych, lub materiałów edukacyjnych dostępnych online. Zmiany technologiczne zaszły bardzo daleko i cały czas następuje ich rozwój. Metody nauki stosowane jeszcze kilkanaście lat temu odeszły już dawno do lamusa. Dziś coraz rzadziej korzysta się z tradycyjnych podręczników, a jeśli już to naukę uzupełnia się poprzez zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii edukacja przestała mieć granice.

Przykładem jest platforma Preply. Korzystając z jej wielu funkcjonalności, można kontaktować się z nauczycielami z niemal każdego zakątka na świecie. Platforma https://preply.com/pl/angielski-przez-skype daje możliwość korzystania z korepetycji online przy wykorzystaniu komunikatora https://www.skype.com/pl . Nowoczesne technologie mają znaczny wpływ na to, że nauka w dzisiejszych czasach jest bardziej interesująca.

Rolą nauczyciela pozostało zachęcanie i motywowanie ucznia oraz kontrola, aby do ucznia nie docierało zbyt wiele bodźców z zewnątrz. Problem, który zaczął występować wraz z pojawieniem się nowych technologii, to zbyt duża liczba materiałów do nauki, spośród których uczeń nie zawsze potrafi wybrać tą najwłaściwszą. Pojawiają się także problemy ze skupieniem uwagi. Dlatego, pomimo że panuje moda na naukę samodzielną, to nie jest ona, dobrym rozwiązaniem dla każdego.

Nauka samodzielna wymaga bardzo dużej samodyscypliny i motywacji.

Nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w edukacji to między innymi tablice interaktywne. Tego typu pomoce naukowe mogą być wykorzystywane w każdym momencie, niezależnie od poziomu zaawansowania uczniów. Co istotne jest to rozwiązanie dla różnych grup wiekowych. Praca z tego typu pomocami pomaga przedstawić nauczycielowi interesujące treści audiowizualne. Jest to także sposób na to, aby aktywizować uczniów i skłaniać ich do samodzielnego myślenia. Podobnym do tablic interaktywnych urządzeniem multimedialnym są wizualizery. Urządzenie to jest połączeniem skanera i kamery. Za jego pomocą można również rejestrować dźwięk. Doskonale nadaje się do różnego typu prezentacji multimedialnych.

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp najnowocześniejszych modeli smartfonów

Większość ludzi na co dzień posługuje się tym urządzeniem, o którym jeszcze kilkanaście lat temu nawet się nie śniło. Smartfony służą nie tylko do tego, aby wygodnie się porozumiewać. Nowoczesne smartfony mają bardzo wiele użytecznych funkcji, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w edukacji. Za pomocą smartfona można pobierać różne ciekawe aplikacje mobilne. Jest bardzo dużo aplikacji, które służą temu, aby skuteczniej się uczyć. Co istotne, większość z nich jest za darmo lub za niewielką opłatą. Rozwój nowych technologii spowodował również to, że pojawiło się wiele słowników, encyklopedii, poradników dostępnych online. Można powiedzieć, że wiedza jest na wyciągnięcie ręki i wystarczy tylko z niej umiejętnie korzystać.

Dziedzina edukacji to duże pole do popisu dla twórców różnego rodzaju oprogramowania. Nowe technologie sprawiają, że nauka jest dużo łatwiejsza i można niekiedy potraktować ją jako formę zabawy. Tak jest na przykład w przypadku grywalizacji. Ciekawe programy angażują do nauki dużą liczbę osób. Nauka w tym wypadku odbywa się niejako przy okazji. Przykładem grywalizacji jest portal https://pl.khanacademy.org .

Patrząc na to co dzieje się w otaczającym świecie można powiedzieć, że świat stał się bardziej multimedialny. Urządzenia wykorzystywane na co dzień takie jak tablet, wspomniany smartfon, konsola, mogą stać się narzędziem przydatnym w uczeniu się. Narzędzia te mogą być wykorzystywane do celów edukacyjnych lub być uzupełnieniem nauki.

Korzyści, które pojawiły się dzięki rozwojowi nowych technologii są bardzo duże. Nie należy jednak zapominać o minusach, które również pojawiły się wraz z nowymi technologiami. Jednym z nich jest to, że częste korzystanie z urządzeń elektronicznych wpływa na pogorszenie wzroku. Kolejną z wad jest to, że korzystając tylko z zasobów internetowych traci się okazję na kontakty rzeczywiste między ludźmi. Jeśli jednak mówić całościowo, to bez wątpienia rozwój nowych technologii wpłynął znacząco na poprawę dostępu do edukacji. Uczyć może się każdy, wystarczy motywacja i chęci, oraz dostęp do sieci internetowej.

Komentarze

1 komentarz

  1. Patryk odpowiedz

    korzystam z nauki przez skype i jest to rewolucyjne rozwiązanie. Mieszkam w mniejszym miasteczku gdzie na próżno było szukać nauczyciela czy korepetytora na poziomie jaki by mnie interesował. Dojeżdżać do miasta 1,5 h w jedną stronę to zmarnowany czas którego i tak nie mam za wiele więc pozostała samodzielna nauka w domu która sprawiała wiele trudności. Skype rozwiązał wszystkie problemy i robię coraz większe postępy. Dla mnie rewelacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *