pultuszczak
Nowe czarne punkty wodne na Mazowszu

2021-06-24 12:59:21

Samorząd województwa oraz Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od 2009 roku, w ramach wspólnej akcji, przy szczególnie niebezpiecznych akwenach są umieszczane tablice ostrzegawcze, tzw. czarne punkty wodne. W tym roku na Mazowszu pojawią się trzy kolejne takie miejsca. W miniony weekend na Mazowszu utonęły trzy osoby

Lekkomyślność, alkohol, nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – to najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą. Szczególnie groźna jest kąpiel w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Najbardziej niebezpieczne akweny na Mazowszu są oznaczane charakterystycznymi czarno-żółtymi tablicami, które ostrzegają przed zgubnymi skutkami kąpieli w tych miejscach. – Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć – mówi Joanna Sokołowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. bezpieczeństwa publicznego w urzędzie marszałkowskim.
W tym roku na mapie województwa pojawiły się trzy nowe czarne punkty wodne. Tablice ostrzegawcze zostaną ustawione w Strzegowie (powiat mławski, rzeka Wkra), w miejscowości Wychodźc w gminie Czerwińsk Nad Wisłą (powiat płoński, rzeka Wisła) oraz w Udrzynie w gminie Brańszczyk (powiat wyszkowski, rzeka Bug). Ze stanu zdjęto z kolei cztery takie punkty: w Szydłówku (gm. Szydłowo, powiat mławski, wyrobisko pożwirowe), Korczówce (gm. Olszanka, powiat łosicki, sztuczny zbiornik wodny), Woli Worowskiej (gm. Grójec, staw) oraz nad stawem przy ul. Rataja w Radomiu.

Na terenie Warszawy stołeczna komenda nie wskazała nowych niebezpiecznych punktów, jednak policja uzupełni brakujące lub zniszczone tablice w wyznaczonych miejscach. Łącznie po aktualizacji na terenie całego województwa znajdują się 122 czarne punkty wodne.- Od lat w całym kraju mierzymy się z tragicznymi statystykami utonięć. Niemal 90 proc. wszystkich osób, które utonęły w zeszłym roku, to mężczyźni. Mamy nadzieję, że tablice będą skutecznym ostrzeżeniem dla wypoczywających nad wodą – mówi kom. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Ich forma jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika zapewnia ich czytelność. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnia samorząd województwa mazowieckiego, a miejsca ich ustawienia wskazują komendy wojewódzka i stołeczna policji.

Jak bardzo potrzebne są tego typu akcje oraz działania prewencyjne może świadczyć sytuacja z minionego weekendu, kiedy to na Mazowszu utonęły trzy osoby (teren podległy KWP). W Warce z Pilicy wydobyto ciało 57-latka, który dzień wcześniej wszedł do wody. W niedzielę w Radomiu na osiedlu Borki z zalewu wyłowiono ciało 25-latka, który dzień wcześniej wszedł do wody i zniknął pod jej taflą. W piątek w Wierzbicy, w wyrobisku po kopalni utonął 21-latek. Mężczyznę z wody wydobył nurek.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

W ubiegłym roku na terenie Mazowsza doszło do 35 utonięć (w wakacje utonęło 16 osób).

Autor: Marta Milewska/Urząd Marszałkowski/RJ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *