pultuszczak
Noś odblaski!

2023-09-27 10:08:55

Jesienią zmieniają się warunki atmosferyczne, a dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na pogorszenie widoczności na drodze. W takich warunkach, na nieoświetlonej jezdni, kierujący z opóźnieniem zauważa pieszego, szczególnie, gdy jest ubrany w ciemną odzież. Dlatego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które kilkukrotnie zwiększają widoczność pieszego. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii na drodze.

Coraz szybciej zapada zmrok. Niebawem pojawią się mgły i szarówki. Dlatego warto już teraz pamiętać o własnym bezpieczeństwie i zaopatrzyć się elementy taśmy lub kamizelki odblaskowe. Wielokrotnie policjanci uczestniczyli w szkolnych pogadankach, dożynkach, piknikach na terenie gminy i powiatu pułtuskiego. Nierozłącznymi elementami tych spotkań były drobne upominki dla dzieci, w tym właśnie zawieszki, szelki czy magnetyczne opaski odblaskowe, prosimy by rodzice wydobyli je z półek czy szuflad i zawiesili swoim pociechom, dla ich bezpieczeństwa, zdrowia i życia!

Zwróćmy przy tym też uwagę na właściwe umiejscowienie odblasków. Powinny być one w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe – jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie ich rodzaje, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową lub szelki. Do tych elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego bez odblasku z odległości około 30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Kiedy pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbija światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Wniosek nasuwa się sam – już drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Warto jednak w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze.

Pułtuscy policjanci apelują również do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków drogowych i atmosferycznych. Prosimy aby kierujący zachowali odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu tak, by w przypadku konieczności nagłego hamowania nie dopuścić do zderzenia z innym pojazdem.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *