pultuszczak

Facebook


NOC w KINIE

2015-05-27 8:06:17

Tegoroczna NOC MUZEÓW w pułtuskim MCKiS upłynęła w… blasku obchodów stulecia kina. I tak najpierw w Galerii Sztuki 4 Strony Świata otwarto wystawę Kino i sztuka filmowa oraz nagrodzono uczestników konkursu literacko-historycznego 100 lat kina w Pułtusku, następnie – w sali kinowej – obejrzano film-niespodziankę, czyli „Whisky dla aniołów”

Jednym z elementów obchodów stulecia naszego cudownego kina, które trwają cały rok, jest wystawa. A że dziś mamy Noc muzeów, już trzeci rok ją organizujemy w Małym Muzeum Kina, stąd też dziś w Galerii Sztuki  eksponaty z naszego Muzeum. Nie wszystko można tu było pokazać – zbiory są duże…  – zwróciła się do zebranych dyrektor Izabela Sosnowicz – Ptak.
– Dzisiaj też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego, który również był zorganizowany z okazji jubileuszu kina – na opowieść, wywiad, wspomnienie o naszym kinie. Następnie zaproszę państwa do sali kinowej  na filmową niespodziankę, ale zanim to nastąpi, przekazuję głos pani  burmistrz Róży Krasuckiej.
– Nasze kino nie tylko, że się zachowało historycznie, ale i rozwinęło nowocześnie. Cieszę się, że pani dyrektor chce je pielęgnować – podkreśliła zastępca burmistrza.
Równorzędnymi, głównymi nagrodami jury (Izabela Sosonowicz- Ptak, Izabela Kosiorek, Sylwia Słojkowska – Affelska, Radosław Lolo – przewodniczący komisji)  uhonorowało pięć osób: Lecha Chybowskiego, Grażynę Marię Dzierżanowską, Bożennę Kucharczyk, Aldonę Nalewajk, Katarzynę Śliwę. – Nagrodzone przez nas prace prezentują, w różnych formach i stylach,  historię naszego wspaniałego kina– podkreśliła dyrektor MCKiS, która tuż po wręczeniu laureatom nagród i dyplomów, oprowadziła zebranych  po wystawie, prezentującej niezwykle ciekawą, długą historię pułtuskiej kinematografii.  – Postaram się to zrobić w skrócie, ponieważ stuletnia historia naszego kina naprawdę jest gigantyczna, niezwykła, pełna różnych wydarzeń, pełna historii o wspaniałych ludziach, którzy ją tworzyli. Ale to wszystko nie mieści się na tych planszach, które dla państwa przygotowaliśmy, więc to, czego tutaj nie ma, znajdziecie w okolicznościowej publikacji.

Wystawa – w Galerii Sztuki 4 Strony Świata – już czynna dla zwiedzających. Zapraszamy.  Warto się z nią  zapoznać.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *