pultuszczak

Facebook

Niewybuchy w Przemiarowie

2022-08-21 3:25:57

Mundurowi zabezpieczali miejsce odnalezienia 15 niewybuchów. Mężczyzna wykonujący prace ziemne na działce w Przemiarowie wykopał granaty moździerzowe. Funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko – pirotechniczne, zabezpieczyli miejsce i powiadomili saperów

Dyżurny pułtuskiej komendy został poinformowany przez mężczyznę wykonującego prace przy równaniu terenu na działce w Przemiarowie, w rejonie krajowej nr 57, o znalezieniu przedmiotów przypominających niewybuchy. Na miejsce znaleziska udali się mundurowi z Posterunku Policji w Pokrzywnicy i Pułtuska.

Policyjny pirotechnik przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Ustalenia wykazały, że znalezione niewybuchy, to granaty moździerzowe kal. 82 mm, pochodzących najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Wezwany na miejsce patrol saperski z Kazunia Nowego sprawdził teren i usunął niewybuchy.

Nadal możemy natknąć się na niebezpieczne znaleziska z okresu wojny. Niewybuchy i niewypały, mimo że tyle lat znajdowały się pod ziemią, są w dalszym ciągu niebezpieczne. Często są skorodowane i stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przenosić w inne miejsce i manipulować przy nich. W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić Policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…