pultuszczak

Facebook


NIE WYRAŻAMY NA TO ZGODY

2020-07-15 11:13:02

Na podwórko przy placu Teatralnym 3 zaglądamy co jakiś czas i zawsze widzimy tam nieład niezawiniony przez lokatorów budynku (TBS), w którym żyją ludzie starsi wiekiem, ale też młode rodziny z dziećmi. Dla czytelności tekstu dodajmy, że do budynku można dojść od placu Teatralnego, jak i od strony kanałku. Za rządów burmistrza Nuszkiewicza powstały plany zagospodarowania felernego podwórka – miało tam być po prostu rajsko, ale z planów nici

Problemów tam tyle, ile rozległych, podwórkowych  kałuż i wyrw, myszy i szczurów, poza tym pogiętych, nieuprzątniętych  przez TOWARZYSTWO rur zakończonych betonem, które stanowiły konstrukcję do suszenia prania. Jednym z problemów (podczas rozmowy z mieszkańcami okazuje się, że najważniejszym) jest sprawa śmietnika, a dokładnie zamiaru przeniesienia go i usytuowania w miejsce drewnianego garażu, który ma być rozebrany. Sęk w tym, że śmietnik  stanąłby w bliskości okien lokatorów dwu posesji.

– Już wystosowaliśmy  list do pana burmistrza, podpisaliśmy się – mówi pan P. i dodaje:  –  Wczoraj dowiedzieliśmy się, że TBS  rozbierze garaż i postawi nam śmietniki, pięć kontenerów. Będą gryzonie, gołębie i muchy, będzie smród. Pod oknami, gdzie kupa dzieci? I gdzie  nie można dojść, bo kiedy pada, mamy kałuże. Jak więc przejść?

Kontenery, które mają być przeniesione na podwórze, na razie stoją poza nim, niedaleko bramy wjazdowo-wyjazdowej. Tu też rozpościera się dzikie wysypisko, podrzuty, podobno ze Starego Miasta.

Starsza kobieta: – W głowie się nie mieści, że mamy mieć śmietniki pod oknami! Co oni wyrabiają z nami? Młoda kobieta: – Nie wyrażamy na to zgody, mamy małe dzieci, nie będą oddychać cuchnącym powietrzem. To nie do przyjęcia. Ponadto na górze mieszka chory człowiek! Jak otworzyć okna? A byłam przy rozmowie pracowników TBS, więc wiem o tych zamiarach.

Pani W.: – My, sąsiedzi przez parkan, też nie wyrażamy zgody na śmietniki pod oknami. Absolutnie. My dzierżawimy TBS-owi  tę drogę prowadzącą do kontenerów i jeśli staną  te śmietniki pod oknami, to my automatycznie wypowiadamy dzierżawę. I tak karetka pogotowia nie dojedzie,  jak śmieciarka  po śmieci, jak nie przejadą mieszkańcy.

Co poza głównym problemem? Pan P.: – Widzi pani tę rurę wystającą z muru wysoko nad ziemią? (Rzeczywiście, bardzo dziwna konstrukcja, trudna do opisania słowami). Tak TBS zrobił odpływ. Woda idzie na podwórko, ale już nie na mur, który powodował wilgoć na ścianach w mieszkaniu. A tu inna sprawa. Pod oknem koleżanki deszcz wywalił dziurę, zalewało piwnicę, ścianę domu i co zrobiło TBS? Przyszli i zamontowali taki ściek, rurę, którą deszcz ma płynąć na podwórko, czyli już dalej od budynku… – Czy to ma być na długo, nie wiemy, bo nikt z nami nie rozmawia o naszym domu i podwórku – mówi pan K.  (W trakcie naszego spotkania z mieszkańcami pracownicy TBS demontują rurę). – Powinni od razu dobrze zrobić ten odpływ – denerwuje się pan P.

Rozmawiamy z pracownikami TBS-u, stojąc  w miejscu, gdzie była wyrwa, o której mówili mieszkańcy. – Co będzie z tą rynną, prowizoryczną? Już ją zabieramy. Tu była robiona kanalizacja i  woda deszczowa, żeby  nie wchodziła do wykopu, póki go nie zasypią, była tu  zrzucana przedłużoną rynną, z dala od  budynku  – mówi jeden z pracowników. Drugi: – Pani napisze, że lokatorzy po piwkach kopią w rynnę, to są skutki, szyby zbite, klamki oberwane… Nie dbają o wspólne mienie. A tu jest na razie zrobiona kanalizacja, nowa, szamba zlikwidowane,  nie ma zaś odpływu deszczowego, kanałów burzowych, a  wód deszczowych nie można spuszczać do sanitariatów. I teraz będzie deszczówka leciała na podwórko, jak to jest w wielu budynkach w Pułtusku. Woda wsiąka, rozlewiska nie będzie. Młoda kobieta: – Zaraz mi znowu piwnicę zaleje!  Pracownik młodszy: – Krakowa też od razu nie zbudowali.  Na to mieszkaniec P.: – Pani redaktor zobaczy, jak TBS wstawił nam drzwi!!! Byle jak. Tu trzeba silikonu, pianki… A ta rynna… Zlikwidowali długą, zamontowali krótką, żeby ktoś się nie potknął, a problem niezlikwidowany. Śmiechu warte.

Pan K.: – TBS mówi, że u nas ludzie nie płacą czynszu. I wszystko zrzuca na to. Więc my żądamy informacji o tym, kto nie płaci, niech to nie będzie tajemnicą. Lokatorka: – Czynsz nie jest mały,  CO nie mamy, i mówią nam, że lokatorzy nie godzą się na gaz, chociaż  my myślimy inaczej. Ja 15 lat dźwigałam węgiel z piwnicy na poddasze! Sama go wrzucałam do piwnicy, potem dźwigałam na górę, mój mąż pracuje i jest poza domem…

W ferworze dyskusji pada jeszcze kwestia bramy, przypomnijmy, znajdującej się od strony kanału, zamykanej na kłódkę, co utrudnia życie lokatorom spieszącym do pracy. – W zeszłym tygodniu nie mogłam wyjechać o 10.30, brama była zamknięta. Ja rozumiem, że powinna być zamknięta o 22, ale rano? Nie wiem, kto ją zamyka.  A kto będzie ją odśnieżał zimą? Nie ma pana do otwierania. I pomyśleć, że mieliśmy mieć bramę otwieraną na pilota!

Mieszkańcy się skarżą: – W koszarach mają ładny plac zabaw, chodniki będą im kłaść, bo tam mają  radnego z koszar, a u nas żadnego nie ma. My nie żądamy wiele, żądamy wokół podwórka  chodnika z kostki, z odzysku, plac zabaw może byśmy zrobili sami, tu dużo młodych małżeństw. A tak to tragedia. Aż się wierzyć nie chce, że za socjalizmu mieliśmy tu plac zabaw i klomby. Teraz mamy getto, slumsy. I co poradzisz?

Co ciekawe. Burmistrz Gregorczyk, jak twierdzi jedna z mieszkanek, nic o planach nowego usytuowania śmietników nie wie. Mówi: – Burmistrz pytał, czy nam przeszkadza, że stoją na przejeździe.  „Od strony podwórka macie mieć śmietniki?” – dziwił się.  Pan burmistrz będzie się dowiadywał w tej sprawie – słyszymy na koniec. I jeszcze to, że: – Nie zgodzimy się nawet na kontener na papier, bo myszy zdechłe to i bez kontenerów mamy. Dowiadujemy się o naszych sprawach przez przypadek. Nikt nas o niczym nie informuje, nikt z nami nie rozmawia, po prostu jesteśmy w czarnej d…pie.

„TP” zwraca się z prośbą do władz TBS o ustosunkowanie się do licznych problemów przedstawionych przez mieszkańców budynku przy placu Teatralnym 3.

TBS NIE MIAŁO PLANÓW
Odpowiedź prezesa ZARZĄDU Dariusza Ogniewskiego.

Szanowna Pani Redaktor,

odpowiadając na zamieszony w „Tygodniku Pułtuskim” nr 28 artykuł, dotyczący podwórka przy placu Teatralnym 3, uprzejmie informuję, że Towarzystwo Budownictwa Społecznego Pułtusk sp. z o.o. nie miało planów postawienia w opisywanej lokalizacji śmietników (drewniany garaż).

Pozostaną one w dotychczasowym miejscu, a w planach jest również ponowny montaż kamery, dzięki której będzie możliwość wykazania osób podrzucających śmieci.

Ustaliłem, że rura odpływowa wzdłuż ogrodzenia była inicjatywą mieszkańców, miała służyć odprowadzeniu deszczówki dalej od budynku i nie była montowana przez pracowników TBS Pułtusk.

W bieżącym miesiącu w opisywanej lokalizacji wykonywane były prace związane z przebudową kanalizacji, realizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Pułtusku – koszt ok. 20 000 PLN.

Poza tym na przestrzeni ostatnich lat na tym terenie prowadzone były inwestycje związane z budową ogrodzenia i opisanej w artykule bramy wjazdowej (na wniosek mieszkańców) – koszt ok. 5000 PLN, wykonano remont jednego mieszkania – koszt ok. 12 000 PLN. Warto również wspomnieć o remoncie dachu – koszt ok. 2 mln PLN.

Zwrócić należy uwagę na fakt, że opisywana lokalizacja nie ma uregulowanego stanu prawnego w zakresie własności.

 

Z poważaniem

Zarząd TBS Pułtusk sp. z o.o.

Dariusz Ogniewski

Prezes Zarządu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *