pultuszczak

Facebook

Nie wsiadaj za kółko bez uprawnień!

2022-02-03 9:54:18

Kierującego z zakazem do prowadzenia pojazdów zatrzymali 2 lutego policjanci z drogówki pułtuskiej komendy. Funkcjonariusze po raz kolejny mówią stanowcze NIE wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

52-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego to kierujący, który poruszał się samochodem bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany w Koziegłowach przez policjantów Ruchu Drogowego pułtuskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili, że posiada on aktualny zakaz do kierowania pojazdami.

Po raz kolejny mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie. Informujemy również jakie kary – po wprowadzonych zmianach w Kodeksie wykroczeń – mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami.

W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…