pultuszczak

Facebook


NIE MOŻEMY SIĘ TERAZ SPOTKAĆ, ALE MOŻEMY CZYTAĆ

2020-07-08 10:24:27

Z dyrektor PBP im. Joachima Lelewela, Bożeną Potyraj, rozmawia Grażyna M. Dzierżanowska

Pani DYREKTOR, ciekawa jestem, czy pułtuszczanie czytają książki w tym trudnym dla wszystkich okresie pandemicznym? Czy to są dorośli czytelnicy, czy młodzież, czy dzieci?

Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać… Książki pozwalają przetrwać każdy czas, również ten trudny.

4 maja został wdrożony drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Znów możemy wypożyczyć książkę w bibliotece.

Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela wznowiła swoją działalność 6 maja, jako jedna z pierwszych w województwie mazowieckim. Decyzję podjęto w porozumieniu z panem burmistrzem  i po uzyskaniu zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Po ponownym otwarciu wypożyczalni biblioteki i jej filii, pułtuszczanie chętnie wypożyczają książki. Zainteresowanie jest bardzo duże, szczególnie wśród dorosłych czytelników. Aby uniknąć kolejek i usprawnić wypożyczenia, prosimy czytelników o wcześniejsze zamówienie tytułów książek mailowo lub telefonicznie.

Zwiększono limit wypożyczanych książek do 10 egzemplarzy.

Zainteresowanie wypożyczeniami od dawna nie było tak wielkie i zaskoczyło nawet nas bibliotekarzy. Po wznowieniu działalności w maju (6 – 29 maja) tylko w Wypożyczalni dla Dorosłych PBP odnotowano aż 850 odwiedzin i 1500 wypożyczeń książek. Przybyło 51 nowych czytelników.

 Jak odbywa się obecnie wypożyczanie (i oddawanie) książek? Czy pracują wszystkie filie biblioteczne? Godziny ich pracy?

Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela, Filia nr 1 (Popławy) i Filia nr 3 (Skarpa) wznowiły działalność od 6 maja, natomiast Filia nr 2 (Pływalnia) od 1 czerwca.

Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, w celu zachowania bezpieczeństwa, został wprowadzony Regulamin udostępniania zbiorów i pracy wprowadzony na czas trwania epidemii COVID – 19 oraz wyznaczono nowe godziny otwarcia: 900 – 1700 poniedziałek, środa, czwartek, piątek; 800 – 1600 wtorek; sobota – nieczynne.

Pamiętając o wciąż istniejącym zagrożeniu epidemiologicznym, wprowadziliśmy zasady korzystania z naszych placówek, które pomogą nam wszystkim zachować bezpieczeństwo.

1. Biblioteka funkcjonuje wyłącznie jako wypożyczalnia.

2. W bibliotece może przebywać wyłącznie 1 czytelnik na stanowisko obsługi. Pozostali czytelnicy proszeni są o czekanie na zewnątrz w bezpiecznej odległości od siebie.

3. Czytelnik wchodzący do biblioteki, ma obowiązek noszenia maseczki i zdezynfekowania rąk.

4. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek, zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

5. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników poddawane są kwarantannie. Okres kwarantanny, według rekomendacji Biblioteki Narodowej, trwa 3 dni. Zwrócone książki przechodzą kwarantannę w wydzielonym miejscu. Odizolowane egzemplarze oznaczone są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie będą włączone do użytkowania.

 Nowości książkowe? Jeśli tak, to czy wśród nich są książki, za którymi wręcz gonią czytelnicy?

Nowości? Oczywiście, że są! Koronawirus nie zatrzymał naszych zakupów J. W Wypożyczalni dla Dorosłych zapraszamy po kontynuacje serii kwiatowej Karoliny Wilczyńskiej, kolejną powieść Remigiusza Mroza z prokurator Chyłką w roli głównej, z powieści sensacyjnej polecamy „Wyrwę” Wojciecha Chmielarza, z reportaży „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszki Pajączkowskiej, „Urobiony” Marka Szymaniaka – reportaże o polskim rynku pracy czy arcyciekawą i przystępnie napisaną książkę z zakresu medycyny „Dlaczego śpimy” dra Matthew Walkera.

W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży wśród nabytych publikacji znajdują się kontynuacja serii: „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Przygody Neli – małej reporterki” czy „Mazurscy w podróży” Agnieszki Stelmaszyk. Natomiast na młodsze dzieci czekają: Psi Patrol, Basia, Pucio oraz książeczki z ruchomymi elementami o Misiu Pracusiu i inne.

Mamy jeszcze jedną nowość w Pułtuskiej Bibliotece, a mianowicie w trudnym dla wszystkich okresie kwarantanny, gdzie książka w formie tradycyjnej była niedostępna, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich czytelników, zakupiła kody w Legimi do korzystania z internetowej czytelni e-booków. Platforma internetowa Legimi, współpracując z ponad 300 wydawcami, dysponuje bazą ponad 60 000 e-booków, wśród których jest olbrzymi wybór „gorących” nowości, bestsellerów, tytułów z beletrystyki, literatury popularnonaukowej i faktu, literatury anglojęzycznej i lektur. Legimi to różnorodność oferty wydawniczej oraz bezproblemowy dostęp do literatury, bez wychodzenia z domu, bez czekania. Każdy może mieć dostęp do wybranej książki tu i teraz.

Aplikacja Legimi jest dostępna na wszystkich urządzeniach przenośnych (tablety, e-czytniki, smartfony) i wszystkich systemach operacyjnych(iOS, Android, Windows).

Korzystać z Legimi mogą wyłącznie czytelnicy aktywni Pułtuskiej Biblioteki Publicznej, którzy posiadają kartę biblioteczną i nie mają na swoim koncie zadłużeń.

 Co można powiedzieć o naszych gustach książkowych? Jakie książki najchętniej czytamy? O jakie prosimy?

Gusta czytelnicze są zróżnicowane, tak jak było zawsze. Ale staramy się kupować książki z różnych dziedzin, żeby każdy wybrał coś dla siebie. Z moich obserwacji wynika, że najchętniej czytamy powieści obyczajowe polskich autorek, kryminały – w tym sporo jest polskich nazwisk, które są popularne: Chmielarz, Bonda czy Miłoszewski. Ale czytelnicy lubią też książki z rysem historycznym np. powieści Joanny Jax.

 Myślę, że – jak to się potocznie mówi – NICI z tegorocznych spotkań wakacyjnych w LELEWELU. A może się mylę?

W związku z pandemią wszystkie wydarzenia kulturalne w tym spotkania, otwarcie wystaw z udziałem publiczności zostały zawieszone do odwołania.  

Nasza aktywność przeniosła się do sieci. Biblioteka podjęła różne inicjatywy realizowane online i skierowane do czytelników. Ułatwiając im tym samym dostęp do kultury i informacji.

 Wiem, że niedawno odbyło się podsumowanie konkursu UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ. Jest jakiś nowy konkurs na bibliotecznej tapecie?

Biblioteka w tym trudnym czasie przygotowała wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji czytelniczych online. Jednym z nich właśnie było ogłoszenie dwóch konkursów: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” – fotograficznego i literackiego „To się wydarzyło naprawdę…, czyli niezwykła historia z życia mojej rodziny”, których to właśnie podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się niedawno. Prace wyróżniały się wyjątkową pomysłowością i oryginalnością.

W ramach Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy do wysłuchania na naszym kanale YouTube Biblioteka Pułtusk wierszy dla najmłodszych w interpretacji Mateusza Miłoszewskiego – zastępcy burmistrza, Patrycji Kazimierczak – sekretarz miasta, a w ramach Dnia Dziecka utwory przeczytali: Adam Knochowski i Łukasz Skarżyński, radni Rady Miejskiej.

Z okazji 30-lecia pierwszych po wojnie wolnych wyborów do samorządu, rozpoczęliśmy cykl artykułów, które przybliżą nam informację, jak tworzył się pułtuski samorząd i kto w nim zasiadał. Artykuły będą publikowane na naszym fanpage w każdy czwartek.

„Biblioteka poleca…” – to cykl zapowiedzi czytelniczych, w którym systematycznie zamieszczamy informacje dotyczące nowości zakupionych do działów udostępniania naszej placówki oraz jej filii. Cykl będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach w każdy wtorek.

To tyle jeśli chodzi o dotychczasową działalność. A na „tapecie”, czyli w wakacyjnych planach mamy w: poniedziałki – na bibliotecznym kanale YouTube Biblioteka Pułtusk będą zamieszczane krótkie filmiki instruktażowe, zawierające ciekawą formę pracy dla naszych najmłodszych czytelników, prezentowane przez pracowników biblioteki; we wtorki – kontynuacja akcji „Biblioteka poleca…”, w czwartki: kontynuacja cyklu artykułów „30 lat temu…”; kontynuacja akcji czytanie online, do czytania podczas wakacji zaprosiliśmy redaktorów naszych pułtuskich gazet. W Filii nr 2 na Popławach od 1 lipca do 31 października będzie można obejrzeć wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny” wystawa Centrum Myśli Jana Pawła II. Ponadto Biblioteka została zakwalifikowana do udziału w projekcie przygotowanym przez Instytut Książki Mała książka, wielki człowiek. Projekt jest kierowany do dzieci urodzonych w latach 2014 – 2017 będących czytelnikami biblioteki oraz ich rodziców. Ma na celu propagowanie korzyści wynikających nie tylko z czytania dzieciom, ale również korzystania ze zbiorów biblioteki, będąc jej czytelnikiem oraz pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Planowana jest również wystawa online „Kurpie Białe – zwyczaje i tradycje”

 Czy wszyscy pracownicy BIBLIOTEKI są zaangażowani w bieżącą pracę?

Naturalnie!!! Zakres obowiązków się nie zmienił, stawiając przed bibliotekarzami nowe wyzwania. Wszystkie zadania merytoryczne są realizowane, a działalność kulturalną, edukacyjną przenieśliśmy do sieci. Czas zamknięcia biblioteki pozwolił na skontrum całości księgozbioru.

Przy okazji… Serdecznie zapraszam wszystkich do korzystania z naszych zbiorów, a w lipcu kolejne nowości!!! Zachęcam również do odwiedzania naszej strony internetowej i fanpage oraz kanału YouTube.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *