pultuszczak

Facebook


Nie masz odblasku – dostaniesz rózgę!

2016-12-29 12:19:58

Przez kilka dni kierowcy „SANIMAX” wręczali pieszym odblaski. Nietypowa akcja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo pieszych. Policja przypomina, że po zmroku piesi i rowerzyści są zdecydowanie mniej widoczni dla kierowców. Niestety niejednokrotnie stają się ofiarą tragicznych wypadków. Pamiętajmy o odblaskach!

Zima już na stałe zawitała na nasze drogi. Nastał okres w którym, jak każdego roku wzrasta ryzyko wypadków drogowych z udziałem pieszych. Opady śniegu, krótszy dzień, mgła – powodują, że kierowcy zmuszeni są do większej uwagi. Ciemny kolor wierzchniego ubrania pieszych oraz aura powodują, że dla kierowcy pieszy dostrzegany jest znacznie później. Niejednokrotnie w ostatniej chwili kierowca zdąży wyhamować aby nie doszło do tragedii. Niestety nie zawsze ostre hamowanie kończy się bez konsekwencji. Chcąc zapobiec takiemu scenariuszowi policjanci z pułtuskiej Komendy w ramach kampanii: „Daj się zauważyć” przygotowali, w nawiązaniu do świątecznej aury, rózgi dla „zapominalskich” o swoim bezpieczeństwie. Na każdej gałązce zawieszony został odblask. Tym razem naszymi pomocnikami w obdarowywaniu pieszych takimi prezentami są kierowcy autobusów firmy „Sanimax”. Wspólnie chcemy zachęcić do używania elementów odblaskowych podczas pieszego poruszania się ulicami poza terenem zabudowanym. Takie elementy odblaskowe są niewielkim kosztem ale za to mogą ogromnie wpłynąć na nasze i naszych dzieci bezpieczeństwo.
Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Warto również pamiętać, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Jeśli wzdłuż jezdni jest pobocze, powinien na nie zejść, widząc samochód. Jeśli natomiast wzdłuż drogi jest chodnik, korzystajmy z niego. Nie należy przechodzić przez jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet jeśli wchodzimy na przejście dla pieszych, upewnijmy się, czy coś nie jedzie. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

st. sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk
s1

s2

s3

s4

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *