pultuszczak

Facebook
NIE DAŁA SIĘ OSZUKAĆ!

2022-01-11 12:53:11

Policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy działają metodą na ,,wnuczka”. Podejrzani dzwonią i informują, że krewni, rzekomo uczestniczyli w wypadku drogowym i potrzebują pomocy finansowej. Taki telefon otrzymała mieszkanka gminy Pułtusk. Na szczęście kobieta wiedziała, jak się zachować.

Tym razem do mieszkanki powiatu pułtuskiego z zastrzeżonego numeru telefonu, zadzwoniła kobieta i poinformowała ją, że około godziny wcześniej jej krewni mieli wypadek samochodowy w trakcie którego potrącili kobietę. Grozi im teraz kilka lat więzienia. Gdy zgłaszająca zaczęła dopytywać się o szczegóły zdarzenia oraz o krewnych, wówczas rozmówca się rozłączył. Tym razem prawidłowa reakcja mieszkanki gminy Pułtusk uchroniła ją przed utratą pieniędzy.

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działający m.in. metodą “na policjanta” czy “na wnuczka” wciąż modyfikują swoje metody. Dlatego też policjanci z Pułtuska w ramach programu „Świadomy i bezpieczny Senior” starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów w naszym regionie, by przestrzec ich przed oszustami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie chciał od nich wyłudzić pieniądze.

W ramach prowadzonych działań dzielnicowi w trakcie obchodu rejonu odwiedzają domy dziennego pobytu, administracje osiedlowe oraz urzędy. W tych miejscach rozwieszają plakaty z informacjami jak się zachować kiedy dzwoni osoba, która prosi o pieniądze. Policjanci prowadzą także spotkania profilaktyczne.

W działania profilaktyczne na rzecz seniorów włączają się także lokalne media oraz młodzi ludzie, którzy rozmawiają ze swoimi bliskimi, sąsiadami oraz znajomymi.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił i chciał pieniądze – jak najszybciej zakończmy tą rozmowę!

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Policjanci nigdy nie proszą przez telefon o wydanie pieniędzy i pozostawienie ich w takich miejscach jak śmietnik czy klatka schodowa!!!

sierż. Renata Soból, KPP w Pułtusku

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *