pultuszczak

Facebook

Nie dała się oszukać

2022-08-21 1:25:56

Przestępcy podszyli się pod największy bank w Polsce. Ostrzegamy i informujemy, jakiej metody użyli oszuści. Apelujemy o zachowanie czujności i rozsądku podczas rozmów telefonicznych i logowania się do swoich kont bankowych

W ostatnich miesiącach, częstym sposobem dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie telefonicznego połączenia głosowego z osobą, która jest przekonywana, że rozmawia z pracownikiem banku lub inną osobą godną zaufania. Przybliżymy schemat działania ostatniej próby oszustwa na terenie naszego powiatu na przykładzie pułtuszczanki, która kilka dni temu wykazała się ogromnym rozsądkiem.
N
a wyświetlaczu telefonu widniała nazwa banku, kobieta odebrała połączenie. Oszust podszył się pod pracownika banku i wypytyw o wykonywane przelewy, po czym nakłaniał rozmówczynię, by odebrała kolejny telefon i postępowała według wskazówek specjalisty od bezpieczeństwa bankowego. Oszust chciał we wspomniany sposób wykorzystać zaufanie klientki do banku i uzyskać dane do jej konta. Na szczęście kobieta zachowała ostrożność i nie odebrała telefonu z drugiego numeru. Sprawdziła swoje konto bankowe, stwierdziła, że nie doszło do żądnej transakcji i o wszystkim poinformowała Policję.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania telefonu z rzekomej infolinii banku. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że może nie kontaktować się z nami pracownik banku, należy niezwłocznie się rozłączyć i samodzielnie połączyć z infolinią banku. Podobnie należy postąpić w sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować, czy kontaktuje się z nami pracownik banku.

Należy też pamiętać, by podczas połączenia nie logować się do banku za pomocą telefonu, przez który właśnie prowadzimy rozmowę.
Przypominamy również, że osoba kontaktująca się z nami w imieniu banku nigdy nie poprosi nas o dane do logowania, podanie kodu BLIK czy zainstalowania aplikacji nieznanego pochodzenia.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…