pultuszczak

Facebook


Nie dajmy się zwariować!

2020-01-16 1:17:17

Od 1 stycznia wszedł obowiązek segregacji odpadów dla każdego z nas. Jak zwykle na początku jest sporo chaosu i wiele niewiadomych, ale prezes PPUK Jacek Lichomski uspokaja. Jesteśmy w okresie przejściowym i nikt nas od razu nie będzie karać za to, że coś źle posegregujemy

W związku z tym, że gmina Pułtusk dość późno ogłosiła przetarg na odbiór odpadów komunalnych w roku 2020, na razie wstępnie przygotowano harmonogram odbioru w mieście i gminie na styczeń, który publikujemy poniżej. Ci którzy już segregowali swoje śmieci, są na pewno na lepszej pozycji niż oddający do tej pory zmieszane. Należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z instrukcją dzielenia odpadów na poszczególne rodzaje, które będą trafiały do oznakowanych worków- pojemników w różnych kolorach. Pojemniki już są rozstawiane na terenie miasta, a worki miały być dostarczone w pierwszym styczniowym terminie odbioru śmieci. Jak zapewnia prezes PPUK Jacek Lichomski, w pierwszych styczniowych terminach będą odbierane WSZYSTKIE odpady bez dodatkowych konsekwencji, gdyż ten termin jest traktowany jako zamknięcie 2019 roku. Drugi termin będzie już podlegał kontrolnemu sprawdzaniu prawidłowo prowadzonej selektywnej zbiórki. W I terminie ze wszystkich rejonów miasta odbierane będą odpady zmieszane, odpady biodegradowalne i szkło. W II terminie odpady zmieszane, biodegradowalne, tworzywa sztuczne i papier. Popiół zbierany będzie od października do maja. Z rejonów I a, I b, IIa, IIb będzie odbierany w ostatni piątek każdego miesiąca, natomiast z rejonów III a i III b w pierwszym terminie odbioru odpadów.
Jeśli chodzi o miejscowości wiejskie w gminie Pułtusk, to w I terminie odebrane będą odpady zmieszane, biodegradowalne, szkło i popiół. W II terminie zmieszane, biodegradowalne, tworzywa sztuczne i papier. Kosze i worki należy wystawić do godz. 7ºº w dniu odbioru.
Prezes podkreśla, że obowiązku segregacji nie należy oczywiście lekceważyć, bo może się to wiązać z naliczeniem podwójnej opłaty, natomiast podchodzić do problemu racjonalnie i bez paniki. Nie będzie katastrofy, ani żadnej kary, jeśli ktoś wrzuci garść obierek z ziemniaków czy warzyw do zmieszanych, bo np. mieszka sam, rzadko gotuje i trudno będzie mu uzbierać biodegradowalne odpady w worku, chyba że trzymałby je kilka miesięcy, co oczywiście wiązałoby się z określonym „zapachem”.
Pojedyncze butelki po dezodorantach i aerozolach z gospodarstwa domowego śmiało można wrzucić do metalu, oddzielając oczywiście plastikowe nakrętki. Śmieci takie jak np. zużyte maszynki po goleniu, trafią natomiast do zmieszanych, gdyż trudno wyciągać z nich metalowe ostrza. Baterie, żarówki, świetlówki wrzucajmy do pojemników w sklepach, specjalnie na takie odpady przeznaczonych. Dobrze by było, gdyby pojawiły się one również na osiedlach, np. w klatach wejściowych bloków – tu sugestia do zarządców.

Harmonogram odbioru odpadów na terenie Pułtuska w styczniu 2020

Harmonogram odbioru odpadów w gminie Pułtusk w styczniu 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *