pultuszczak
Nie czyń drugiemu…

2020-12-30 11:22:51

Dziś krótko przypominamy kierowcom o parkowaniu – a raczej o nieparkowaniu na miejscach wyznaczonych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Na terenie Pułtuska i powiatu mamy dużo kopert z piktogramem inwalidzkiego wózka. Od kilku lat obowiązują też nowe warunki oznaczania takich miejsc na jezdniach: koperta malowana jest na jednolitym niebieskim tle. Dzięki temu, parking dla osoby mającej trudności z poruszaniem się jest doskonale widoczny. Tłumaczenie przed policjantem czy miejskim strażnikiem, że “się nie zauważyło…” zdecydowanie nie przejdzie. Najczęstsza wysokość grzywny za parkowanie na miejscu dla inwalidów to 500 złotych, do tego co najmniej 5 punktów karnych. Jeśli na dodatek posługujemy się kartą parkingową, do której nie jesteśmy uprawnieni, dostaniemy 300 zł mandatu oraz 2 dodatkowe punkty karne. Ponadto kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, pozostawiają swoje pojazdy na miejscach dla osób o ograniczonej sprawności, muszą się liczyć z możliwością poniesienia opłaty za ewentualne odholowanie pojazdu. W kodeksie drogowym, w 130a czytamy wprost:

pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku (…) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 ust. 1 i 2 (osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą).

Oczywiście wszyscy kierowcy znają te przepisy. Nadal jednak, mimo stale podnoszonych kar, wielu kierujących zdaje się nie dostrzegać kopert. Najczęstsze tłumaczenia to: “ja tu tylko na chwilkę”, “na 5 minut”, “już, już odjeżdżam”… Jest też metoda “ja tu tak sobie przycupnę z boczku i nie będę przeszkadzał”. Jak to wygląda, można zobaczyć na zdjęciach zrobionych w ostatni czwartek. Beztroski kierowca ustawił auto blokując połowę wyznaczonego miejsca dla niepełnosprawnych. Z pewnością nie było to też “na 5 minut”, bo druga fotografia została wykonana po pół godzinie. Na zdjęciach celowo nie maskujemy tablic rejestracyjnych – pozostawiamy policji lub straży miejskiej zadanie zweryfikowania uprawnień kierującego do pozostawienia, w tak dziwny sposób, samochodu na kopercie dla niepełnosprawnych. Może bowiem okaże się, że kierowca jedynie zapomniał umieścić za szybą kartę parkingową potwierdzającą uprawnienie do skorzystania z tego miejsca? Zdjęcia wykonano na parkingu Starostwa Powiatowego. Autor fotografii usłyszał przypuszczenie, od osób przechodzących przez parking, że Octavia jest służbowym autem urzędników ze starostwa – jednak redakcja nie ma możliwości sprawdzenia, na kogo zarejestrowano samochód widoczny na zdjęciu.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *