pultuszczak

Facebook


Nie będę umarzał bez końca

2016-09-22 11:30:53

Spotkanie burmistrza Krzysztofa Nuszkiewicza z dyrekcją i pracownikami Szpitala Powiatowego Gajda – Med przebiegło w miłej, pełnej wzajemnej życzliwości atmosferze. W końcu bez ogromnych narzekań i roztaczania wizji bliskiego upadku szpitala

Całkiem „różowo” nie jest i nie będzie do momentu zwiększenia finansowania pułtuskiej placówki przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jesteśmy większym powiatem niż makowski, a dostaliśmy o połowę mniejszy kontrakt. Jak to mówi dyrektor Robert Gajda, gdyby dali nam jeszcze 10 milionów, szpital mógłby funkcjonować i rozwijać się bez zawirowań. Obecnie udało się wyjść na prostą, nie ma bezpośredniego zagrożenia, ale teą brakuje pieniędzy na rozwój, inwestycje, dodatkowy personel i podwyżki dla pracowników. Robert Gajda podkreśla, że Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie pała do pułtuskiego szpitala miłością, wręcz traktuje go po macoszemu odmawiając wszystkiego, nawet wypłacania nadwykonań, które są na większości oddziałów, a szczególnie na geriatrii, czy wejścia naszej placówki do tzw. pakietu onkologicznego na ginekologii.

Przed dyrekcją długie i trudne negocjacje, tymczasem cały czas trzeba dbać, by najgorsze nie wróciło. Stąd też niemal roczna walka dra Gajdy o obniżenie czynszu za pomieszczenia szpitalne, która dzięki współpracy z władzami powiatu zakończyła się sukcesem. Z kolei burmistrz zgodził się na umorzenie podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze 2016 roku. A jest to niebagatelna kwota 320 tysięcy rocznie. Krzysztof Nuszkiewicz zdaje sobie sprawę, że podjęta jednoosobowo decyzja o umorzeniu może wywołać kontrowersje i pytania. Czy te pieniądze nie przydałyby się zadłużonej gminie na jej wydatki, np. inwestycje drogowe? Czy umarza każdemu przedsiębiorcy w trudnej sytuacji, bo przecież szpital przeszedł w prywatne ręce?

– Szpital jest drogi, ale życie ludzkie bezcenne – stwierdził na wtorkowym spotkaniu.

Jego decyzja o umorzeniu podatku podyktowana jest też optymistycznymi prognozami dla szpitala, zadowoleniem pacjentów i pracowników, którzy w końcu na czas, bardzo regularnie otrzymują wynagrodzenia. W rozmowie z Tygodnikiem dodał jednak, że nie będzie umarzał tak znacznej kwoty podatku bez końca. Chce tylko, by wyprowadzana z zapaści placówka okrzepła i wyszła na prostą. Potem, miejmy nadzieję, poradzą sobie sami.

Dyrekcja i pracownicy Szpitala Powiatowego Gajda – Med podziękowali burmistrzowi wręczając kwiaty i list, w którym czytamy:

Zarząd i pracownicy Szpitala Powiatowego Gajda – Med składają serdeczne podziękowania za realną pomoc w postaci umorzenia zaległości z tytułu podatku od nieruchomości za miesiące od I do VII 2016 roku. W trudnej i ciągle niestabilnej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się Szpital Powiatowy Gajda – Med, będący jedyną publiczną jednostką świadczącą usługi medyczne dla mieszkańców gminy i powiatu pułtuskiego, odczytujemy to jako gest solidarności zarówno z pracownikami jak i pacjentami korzystającymi z usług naszego szpitala.
Po ponad roku funkcjonowania „nowej spółki” strata jaką ona generuje została zredukowana do nieco ponad 100 tys. miesięcznie. Dalsze jej obniżanie w obecnej sytuacji jest niemożliwe. Koszty utrzymania obiektu i świadczenia usług medycznych, mimo iż mocno obniżone, ciągle przewyższają wpływy z niezwykle niskiego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nieustannie, niestety nieskutecznie próbujemy zwiększyć kontrakt występując do NFZ z własnymi propozycjami i startując we wszystkich ogłaszanych postępowaniach. Sukcesywnie podejmowane są różnego rodzaju działania zmierzające do poprawy kondycji ekonomiczno – finansowej szpitala. Zaoszczędzone w wyniku tych działań pieniądze w pierwszej kolejności wydatkowane są na świadczenie usług zdrowotnych, a więc diagnostykę, zakup leków, odczynników i innych materiałów bezpośrednio związanych z leczeniem, w drugiej na wypłatę wynagrodzeń pracowników.
Zapewniamy, że beneficjentami pieniędzy zaoszczędzonych w wyniku umorzenia zaległości z tytułu podatku od nieruchomości będą przede wszystkim pacjenci czyli mieszkańcy gminy i powiatu pułtuskiego. Środki te umożliwią zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, a także wykonywania zadań w zakresie ochrony i promocji zdrowia w naszym powiecie.
szpital1

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *