pultuszczak

Facebook
Nasze Wilkowyje: O RZECZACH TRWAŁYCH

2022-05-22 5:33:41

 

Na starość podobno zaczyna się cenić rzeczy trwałe. Japycz mówi, że to dlatego, że już nie masz energii na rzeczy nietrwałe. Straśnie to skomplikowane, zaczęli my więc od początku. Co jest trwałe? Trwałe jest to co było od początku – mówi Solejuk, który za racji tego że ma żonę po filozofii, sam się za filozofa uważa. Mówi, że to przez seks, bo wtedy następuje zjednoczenie i przepływ. No ale na początku było Słowo – mówi Hadziuk, któren ostatnio z żoną na terapię małżeńską do księdza Macieja chodzą. Dlaczego do księdza Macieja? Bo on kocha ludzi, a przy tym nie jest to miłość surowa, ino wybaczająca i pełna westchnień typu „No tak”, „toby wszystko tłumaczyło”, „sam nie jestem bez grzechu”.

Czy Słowo może być trwałe? Jak dasz je Michałowej, to nie tylko może, ale i musi. Sam Ksiądz Biskup coś o tym wie. Czyli Słowo może być trwałe, w zależności komu je dajesz, tak? To mnie trochu zbiło z pantałyka, bo jak przysięgałem Joli, że ją będę kochał, to wiadomo, trwalsze niż skała, a jak mówię, że się na ławeczce nie zasiedzę, to w dni filozoficzne, takie jak dziś, nijak dotrzymać się nie da. Może więc Słowo jest trwałe w sprawach ważnych, a w sprawach nieważnych – nietrwałe?

Hadziuk zaczął się śmiać, że z tym kochaniem, to też różnie bywa, bo jak jesteś młody i mówisz dziewczynie, że ją kochasz, to ją potem kochasz, a jak jesteś stary i mówisz, że ją kochasz, to jej tylko mówisz. Tu się Japycz obruszył i zaczął wykładać czym jest seks ludzi dojrzałych, ale ja chyba za młody jeszcze na to jestem, bom się zarumienił jak panienka. Za to Solejuk słuchał z wielkim zainteresowaniem i o szczegóły dopytywał. Solejuk lubi bowiem planować z wyprzedzeniem.

No dobra, czyli zatem Słowo może być trwałe i nietrwałe i miłość może się zmieniać, co nas doprowadziło do Darwina. To znaczy jak w tym starym żarcie, że koniak to napój, który klasa robotnicza pije ustami swoich przedstawicieli, doprowadziło Japycza, a nas za nim i nie od razu, bo najpirw musieliśmy pojąć. Generalnie chyba chodzi o to, że jeśli przyroda jest stała i ciągle ewoluuje, to wszystko inne też może się zmieniać i stałości to nie przeczy. Bo można być stałym w miłości, ale kochać coraz to inaczej i Słowo też można różnie rozumieć, co najlepiej widać jak się porówna kazania księdza Roberta i księdza Macieja. I dobro też różnie można rozumieć, bo możesz uważać, że dla innych odrobina kłopotów jak najbardziej wskazana, a dla siebie i swoich, to byś tego w ogóle nie chciał, nawet jeśli wiesz, że kłopot czasem prowadzi do czegoś lepszego.

Tak my debatowali i debatowali, długo potem jak już sklep zamknęli i Mamrot się skończył, bo przemijanie to ma do siebie, że i Mamrot przemija, aż tu nagle Solejuk mówi, że najbardziej trwałe jest, że człowiek się martwi. No tu już myśleli my, że zgoda będzie i do domu pora, ale Japycz, co to po świecie dużo podróżował, mówi, że martwienie się, to rzecz na świecie najgłupsza i że dawno temu pewien indyjski góru mu to wytłumaczył. Góru to taki hinduski stary góral, co na wszystko odpowiedź ma, bo wszystko widział. Więc ten góru zapytał kiedyś Japycza czy się martwi, a Japycz mówi, że oczywiście. Na to góru pyta czy ma problem. Nie? To po co się martwisz? A jak masz problem, to czy możesz coś z tym zrobić? Tak? To po co się martwisz? A jak masz problem i nic nie możesz zrobić, to tym bardziej po co się martwisz?

No cholercia logiczne to jest i trudne do podważenia, ale jak my wreszcie z ławeczki wstali, to po minach widziałem, że każden jeden się reakcją żony na tak późny powrót do domu martwi. I to solidnie. Bo co innego wiedzieć coś rozumem, a co innego czuć, że za chwilę ochrzan od ukochanej osoby będzie i to wprost proporcjonalny do spóźnienia. Taaa, jeśli chodzi o rzeczy trwałe to ten rozdźwięk rozumu i emocji, musi do najtrwalszych należeć.

Pietrek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *