pultuszczak

Facebook


NAD WSZYSTKIM CZUWA GOSPODARZ DOMU

2020-03-04 2:59:47

To już tradycja, że w Literacki Tłusty Czwartek u Lelewela pojawia się gość, na którego czekają przyjaciele i znajomi PBP

Ostatnio w BIBLIOTECE gościł Janusz Płoński – dziennikarz, pisarz,  scenarzysta, współautor  scenariusza – wraz z nieżyjącymi już Maciejem Rybińskim i Stanisławem Bareją – kultowego serialu „ALTERANTYWY 4”. Serialu, którego bohaterem był Stanisław Anioł (Roman Wilhelmi), demoniczny dozorca, cieć  bloku na Ursynowie, a wcześniej podrzędny urzędnik w prowincjonalnym mieście Pułtusku,  dokładnie działacz miejscowego KOMITETU PZPR. Któż z pułtuszczan go nie pamięta? Wszyscy starsi pamiętają, jak Miećkę Aniołową, w której rolę, z powodzeniem,  wcieliła się Bożena Dykiel, często w Pułtusku bywająca.

W maju 2017 wyszła drukiem książka Janusza Płońskiego, nawiązująca do serialu, a jej tytuł to „Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości”. To ją mogli nabyć uczestnicy czwartkowego  spotkania wraz z autografem autora. I to ona była tematem Literackiego Tłustego Czwartku. A dzięki niej i odnośnikom do serialu zebrani w LELEWELU powrócili myślami do śmiesznych przez łzy lat 70., kiedy to staliśmy w kolejkach za kawałkiem salcesonu i polowali na szary papier toaletowy. Kiedy to nie robiliśmy zakupów, a ZDOBYWALIŚMY je i kiedy to żyliśmy w najśmieszniejszym baraku w całym obozie, komunistycznym oczywiście.

Ciekawe to było spotkanie, zakończone słodkościami, jako że TŁUSTY CZWARTEK pączkami fetuje, a od POPIELCA ścisły posty szykuje.

(Zdjęcia z zasobów PBP im. J. Lelewela)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *