pultuszczak

Facebook

Na czym polega freeride na nartach?

2018-12-11 12:03:29
Sporty ekstremalne dostarczają sporą dawkę emocji oraz potężny zastrzyk adrenaliny, a także zapewniają niemało satysfakcji. Klasyczne narciarstwo nie daje takich możliwości, dlatego bardziej doświadczeni narciarze decydują się na uprawianie swoich sił w trudniejszych warunkach – w formie freeride. Opiera się ona na jeździe poza wyznaczonymi trasami, a więc w miejscach pozbawionych odpowiedniej infrastruktury narciarskiej. Decydując się na praktykowanie tej dyscypliny, należy posiadać spore umiejętności oraz odpowiednie do uprawiania freeride narty.

 

Czym jest freeride narciarski?

Freeride uznawane jest za stosunkowo młodą dyscyplinę wśród sportów ekstremalnych. Pierwotnie określenie to obejmowało wyłącznie zajazdy na specjalnych rowerach, odbywające się w trudnym i nieprzystosowanym terenie. Obecnie jazda freeride znacznie bardziej się rozpowszechniła, w związku z czym obejmuje również narciarstwo, windsurfing oraz snowboarding. W sportach zimowych dyscyplina ta opiera się przede wszystkim na zjeżdżaniu po dziewiczych trasach, w bardzo stromym i trudnym terenie wysokogórskim. Freeride często mylony bywa z freestylem, który z kolei opiera się na uprawianiu ewolucji na specjalnie wyznaczonych stokach oraz w profesjonalnych snowparkach. Obie dyscypliny łączy jednak duża swoboda uprawiania narciarstwa, nieograniczona tradycyjnymi i ograniczającymi zasadami.

Czy freeride jest bezpieczny?

Aby bezpiecznie uprawiać jazdę narciarską poza głównymi trasami, należy posiadać spore umiejętności oraz profesjonalne, przystosowane do jazdy freeride narty. Podczas zmagań narciarz wielokrotnie zmuszony jest do poruszania się po nieprzystosowanych, pełnych przeszkód stokach. Niejednokrotnie konieczne jest wyskakiwanie w powietrze, połączone z obrotem i lądowaniem do tyłu. Kluczem do sukcesu jest jazda bez żadnych obrażeń oraz uszkodzeń sprzętu. Świeży śnieg charakteryzuje się sporą twardością, przez co uprawianie freeride może być bardzo niebezpieczne. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wywołanie niedużej lawiny, dlatego koniecznie jest dobre zabezpieczenie.

Freeride narty- majestyskis.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…