pultuszczak

Facebook


Mniej przestępstw więcej wypadków

2016-12-08 9:35:04

Społeczna debata na temat bezpieczeństwa, z udziałem Straży Pożarnej, Policji, przedstawicieli miejscowych służb i władz, odbyła się w Urzędzie Miejskim

Ciekawą prezentację podsumowującą statystyki i działania pułtuskich policjantów przygotowała rzeczniczka komendy st. sierż. Milena Kopczyńska, a dyskusję prowadził zastępca komendanta podinsp. Jarosław Olszewski.
W naszej komendzie pracuje obecnie 106 policjantów, oprócz kierownictwa, w prewencji 67, w służbie kryminalnej 36, w służbie wspomagającej 1, pracownicy cywilni 22.
Na wstępie podsumowano działania dotyczące wniosków z poprzedniej debaty. Jednym z nich były zgromadzenia na pułtuskim Rynku, głośne i wulgarne zachowanie się młodzieży, często pijącej alkohol i zakłócającej porządek publiczny. Policja podjęła intensywne kontrole, również na ulicach przy Rynku, chcąc wyeliminować te zjawiska, jak również zapobiec pirackim wybrykom na drodze.
Zastępca komendanta Jarosław Olszewski poświęcił sporo miejsca technicznym nowinkom, które ułatwiają kontakt z policją, zgłaszanie przestępstw i zagrożeń. Pierwsza z nich to bezpłatna aplikacja mobilna „moja komenda”, która zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce, umożliwia wyszukanie dzielnicowego pracującego w danej okolicy. Po włączeniu usług lokalizacyjnych, sama odnajduje najbliższą jednostkę policji i ustala najkrótszą trasę przejazdu. Mówił też o Krajowej Mapie Zagrożeń. Prezentowano, w jaki sposób można zgłosić groźne zjawisko w swojej okolicy, wymagające policyjnej interwencji. Na terenie podległym KPP w Pułtusku było do tej pory 192 zgłoszenia, z czego 26 potwierdzono, natomiast 13 znajduje się w fazie weryfikacji. Niepotwierdzone zgłoszenia to niestety czasami głupie żarty, ale też wynik nieumiejętnego korzystania z mapy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości, poruszania się quadami po terenach leśnych.
Cieszy wiadomość, że przestępczość na terenie naszego powiatu systematycznie spada. W okresie od stycznia do października tego roku wszczęto 801 postępowań przygotowawczych, o 186 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Imponująca jest wartość mienia odzyskanego przez funkcjonariuszy KPP w Pułtusku – 930 478 zł, a w roku ubiegłym tylko 52 531 zł.
Na 28 jednostek, KPP w Pułtusku znajduje się na 8 miejscu pod względem ilości odzyskanych od przestępców narkotyków. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, podczas swoich działań zabezpieczyli 1,5 kg tych substancji – marihuanę, amfetaminę, mefedron, tabletki extazy oraz 35 krzewów konopi indyjskich i około 2 kg dopalaczy.
W okresie od stycznia do października 2016 wypełniono 81 formularzy Niebieskiej Karty. Wciąż za dużo jest przemocy w rodzinach, najczęściej spowodowanej spożywaniem alkoholu. Tym bardziej cieszy fakt, że wobec sprawców przemocy coraz chętniej stosowany jest nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i zakaz zbliżania się do osób, nad którymi się znęcali.
Niestety, mimo policyjnych kontroli i działań prewencyjnych, w naszym powiecie wciąż wzrasta liczba wypadków drogowych, również tych ze skutkiem śmiertelnym, oraz kolizji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *