pultuszczak

Facebook
MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI INFORMUJE

2022-07-26 5:25:10
Ruszyła wypłata dopłat do nawozów

11 lipca rozpoczęła się wypłata dopłat do nawozów. Rolnicy mogli się ubiegać o dopłaty do 31 maja. Złożyli prawie 427 tys. wniosków. Pierwszego dnia z tytułu dopłat do nawozów Agencja przekazała na konta bankowe 20 tys. rolników 138 mln zł. Pomoc będzie przekazywana sukcesywnie w lipcu i sierpniu. Pula środków na ten cel wynosiła 3,9 mld zł. Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 a 15 maja 2022. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 r.

Dopłaty wynoszą: 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego). Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Piknik z Produktem Polskim w Brańszczyku

10 lipca, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wziął udział w Pikniku z Produktem Polskim, zorganizowanym przy okazji kolejnej odsłony “Bitwy Regionów”, tym razem w powiecie wyszkowskim – w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku.

Na pikniku zaprezentowano tradycyjne dania przygotowane przez osiem Kół Gospodyń Wiejskich, gospodynie z Polski i Ukrainy: pierogi z różnym nadzieniem, ciasta, “Co Bug da – czyli zupa z palanycą – z dwóch krańców rzeki” czy “Nadbużański leszcz w zalewie octowej. Były występy artystyczne; nauka tańców ludowych; konkursy dla dzieci; dla najmłodszych o specjalne stoisko, na którym własnoręcznie mogły przygotować różnego rodzaju potrawy.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że Koła Gospodyń Wiejskich w ostatnich latach uzyskały osobowość prawną i teraz mogą już swobodnie sprzedawać swoje wyroby i rozszerzać kierunki działalności. Stało się to możliwe dzięki temu, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził bardzo prostą ustawę pozwalającą na rejestrowanie Kół Gospodyń Wiejskich w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powiedział wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że dla działania KGW ważne jest też dofinansowanie zapewnione przez rząd. Od 2018 roku wsparcie to wyniosło już 181 mln zł.

– Mam nadzieję, że takich kół, których w kraju mamy już ok. 11 tysięcy, a które zrzeszają ponad 350 tys. osób, będzie powstawało coraz więcej – zaznaczył szef resortu rolnictwa i dodał, że to co jest  bardzo ważne, to budowanie wspólnoty wokół Kół Gospodyń Wiejskich.

– Wykorzystując potencjał dziedzictwa kulturowego, dziedzictwa kulinarnego wszystkich regionów, wyszliśmy z taką akcją konkursową “Bitwa Regionów” czyli dzielenie się  dobrą, polską żywnością, a również dobrymi, kulinarnymi przepisami regionalnymi – powiedział w Brańszczyku wicepremier Henryk Kowalczyk. – Bo nie ma to jak najlepsza polska żywność, bardzo dobrej jakości, a jak jeszcze jest przetworzona na podstawie regionalnych przepisów kulinarnych, które Koła Gospodyń Wiejskich będą prezentowały, to już nie ma nic lepszego dla podniebienia – dodał wicepremier.

Stypendia pomostowe

Jak poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,  rozpoczęła się rekrutacja do XXI edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Ponad 460 stypendiów pomostowych na I rok studiów czeka na zdolnych, ambitnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł. Realizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP). “Stypendia Pomostowe” to ogólnopolski, rozbudowany program stypendialny dla studentów na pierwszy rok studiów i dalsze lata edukacji akademickiej. “Stypendia Pomostowe” są jedną z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce. Dotychczas w programie przyznano 26 tys. różnego rodzaju stypendiów, w tym blisko 18 tys. na I rok studiów. Partnerzy przeznaczyli na ten cel ponad 131 milionów zł. O stypendia na I rok mogą ubiegać się ambitni i zdolni tegoroczni maturzyści ze wsi i małych miejscowości, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin (dochód brutto na osobę w rodzinie nie może przekraczać 2107 zł), którzy rozpoczną studia dzienne w akademickich uczelniach publicznych.

Rekrutacja do programu przebiegać będzie on-line na www.stypendia-pomostowe.pl

Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie od 4 lipca do 16 sierpnia, do godz. 16.00. Wnioski kandydatów wywodzących się ze środowisk popegeerowskich należy przekazać do jednego z oddziałów terenowych KOWR do dnia 25 sierpnia br.

Stypendium pomostowe na I rok studiów wynosi 7000 zł i jest wypłacane w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego. Więcej informacji na: www.stypendia-pomostowe.pl oraz na:

https://www.facebook.com/programstypendiowpomostowych/

Briefing prasowy wicepremiera – aktualna sytuacja w rolnictwie

7 lipca, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami polskich rolników w międzynarodowych strukturach Copa Cogeca oraz z przedstawicielami samorządu rolniczego.

– Mam systematyczny kontakt z rolnikami. Rozmawiamy o aktualnych problemach występujących w rolnictwie. Spotkałem się z rolnikami, którzy reprezentują Polskę w organizacji Copa Cogeca, aby wysłuchać ich uwag, ale i wyposażyć w niezbędne informacje potrzebne na różnych forach międzynarodowych – podkreślił wicepremier. – Regularnie spotykam się z porozumieniem rolniczym, w ramach którego jest ponad dwadzieścia zespołów tematycznych. I tak poznaję propozycje rozwiązań przedstawianych przez rolników – dodał wicepremier.

Zwracając uwagę na drastyczne wzrosty cen szef resortu rolnictwa podkreślił podejmowane przez rząd działania i zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawi rolników samych sobie.

– To, co możemy zrobić w tej trudnej sytuacji, to robimy. Obniżyliśmy VAT na żywność do zera, tak samo na nawozy, w innych przypadkach znacząco obniżyliśmy stawki VAT – powiedział wicepremier Kowalczyk. Przypomniał także o blisko 4 mld złotych przeznaczonych na rekompensaty za zakup nawozów. Polska jest jedynym krajem, który taki mechanizm zastosował. Mówił również o wsparciu skierowanym do hodowców trzody chlewnej i sadowników.

– Te wszystkie działania łagodzą skutki drastycznego wzrostu cen, wzrostu spowodowanego przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier.

“,

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *