pultuszczak

Facebook

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje

2022-02-28 6:00:56

Dobrze, że mleczarstwo jest w polskich rękach

17 lutego, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się z przedstawicielami sektora mleczarskiego, spółdzielni mleczarskich.

– Polskie mleczarstwo i produkcja mleka, na tle innych rynków, ma się dobrze. Dlaczego? Bo jest w polskich rękach – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że spółdzielcza forma i polski kapitał sprawiają, że pomimo nielicznych wyjątków ten sektor dobrze funkcjonuje i dobrze współpracuje z
rolnikami.

 

Zielony Ład

Odnosząc się do obaw związanych ze zmianami Wspólnej Polityki Rolnej i podejścia do rolnictwa wicepremier zwrócił uwagę, że Europejski Zielony Ład jest przede wszystkim ambitnym programem ochrony środowiska i klimatu Unii Europejskiej.

– W naszym Planie Strategicznym dla WPR przygotowaliśmy rozwiązania umiarkowane. Nie chcemy być liderami w wygórowanych założeniach ochrony środowiska, ponieważ już chronimy je odpowiednio – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

W ramach wyznaczonych celów szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że np. w kwestii nawozów azotowych wyznaczona została ich redukcja w wysokości 1kg/ha.

Polskie sprawy w Brukseli

Podczas spotkania szef resortu rolnictwa poinformował, że w najbliższy poniedziałek udaje się do Brukseli, gdzie na marginesie posiedzenia Rady AGRIFISH odbędą się rozmowy dotyczące m.in. Polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Redukcja CO2

Wicepremier wrócił uwagę, że o ile w kwestii redukcji CO2 w produkcji roślinnej nie ma żadnego niebezpieczeństwa, to pewne zagrożenia dotyczą produkcji zwierzęcej, a zwłaszcza w odniesieniu do hodowli bydła.

Pomoc w zakupie nawozów

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że do Komisji Europejskiej został złożony polski wniosek o zgodę na dotację do zakupu nawozów.

– Nie chcemy od UE pieniędzy, ale zgody na dopłaty do nawozów. Mamy na ten cel zabezpieczone środki – podkreślił wicepremier.

Rozmowy z przedstawicielami rolników

18 lutego, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami rolników, głównie z Prezydium Porozumienia Rolniczego. Poruszane były trzy główne tematy.

Rynek nawozów

– Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie dwóch-trzech miesięcy spadły ceny nawozów. Pomimo  ograniczenia produkcji przez niektórych producentów na świecie, są wystarczające zapasy, które pozwolą na wiosenną aplikację nawozów – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

– W najbliższy poniedziałek będę namawiał kolegów ministrów do nacisków na Komisję Europejską o wyrażenie zgody na dopłaty do nawozów. Nie chcemy od niej pieniędzy, ale musimy mieć zgodę, aby móc wprowadzić takie rozwiązanie – poinformował szef resortu rolnictwa, który w poniedziałek będzie uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu ministrów rolnictwa UE.

Rynek trzody chlewnej

– Jeżeli cena na rynku trzody chlewnej nadal będzie tak niska, to przedłużymy program dopłat do 10 urodzonych prosiąt – zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ewentualne dopłaty do przechowywania mięsa nie byłyby korzystne dla rolników.

Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027

Szef resortu rolnictwa poinformował, że podczas poniedziałkowego pobytu w Brukseli będzie rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w sprawie naszego Planu Strategicznego dla WPR.

Wicepremier zwrócił uwagę, że będą jeszcze proponowane uproszczenia ekoschematów, aby każdy rolnik mógł skorzystać z dostępnych w nich środków.

Podczas spotkania wicepremier zapowiedział prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie ARiMR, aby rolnicy mogli dobrowolnie składać oświadczenia o zgodzie na potrącenia z płatności na rzecz ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich.

– Państwo dopłaca do składki 65% i rolnik płaci tylko 35 % składki – dodał szef resortu rolnictwa.

Na zakończenia rozmów wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział kontynuowanie takich spotkań raz na kwartał.

red.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…