Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 lipca 2025 01:58

Mieszkańcy bez wody

W ubiegłym tygodniu, mieszkańcy kilku miejscowości na terenie gminy Pokrzywnica alarmowali, że od kilkunastu godzin nie mają wody do celów bytowych, a hodowcy również dla zwierząt
Mieszkańcy bez wody
kran
Pojawiały się pretensje skierowane do działkowców, którzy rzekomo podlewają wszystko co się da, napełniają ogrodowe baseny, powodując deficyt, bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Na stronie Urzędu Gminy w Pokrzywnicy wkrótce opublikowano oficjalny komunikat wójta Adama Rachuby informujący, eksploatacją gminnego wodociągu zajmuje się Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie.

Obowiązkiem usługodawcy jest zabezpieczenie w sytuacjach awaryjnych zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

O wszelkich utrudnieniach w dostawie wody należy na bieżąco informować ZUW Mława telefonicznie (...).

Mając na uwadze niski stan wód w studniach na ujęciu obsługiwanym przez ZUW Mława, brak opadów, występowanie wysokich temperatur powietrza i utrzymującą się suszę, która stała się realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi, a także dla bezpieczeństwa publicznego i przeciwpożarowego, z dniem 27 czerwca 2022 r. wprowadza się ograniczenia w korzystaniu z wody z wodociągu gminnego, m. in. do podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, trawników, klombów, boisk sportowych, innych terenów zielonych i upraw rolnych czy napełniania basenów przydomowych i oczek wodnych.

Uprzejmie prosi się o korzystanie z wody wyłącznie do celów socjalno – bytowych oraz w hodowli zwierząt. Braki wody na SUW objawiają się obniżonym ciśnieniem wody w sieci wodociągowej, co może doprowadzić do przerw w dostawie wody. Ponadto niskie ciśnienie wody w sieci niesie za sobą zagrożenie braku wody w hydrantach przeciwpożarowych.

Powyższe ograniczenie obowiązuje do odwołania.

Pragniemy Państwa przeprosić za powstałe niedogodności oraz poinformować, iż czynimy wszelkie starania mające na celu wyeliminowanie zaistniałej sytuacji - czytamy w informacji.

Chcąc poznać więcej szczegółów dotyczących działań pokrzywnickiego samorządu, które powinny doprowadzić do wyeliminowania w przyszłości takich sytuacji, skierowaliśmy redakcyjne pytania do Urzędu Gminy. Oto odpowiedź wójta:

Na wstępie za Państwa pośrednictwem chciałbym przeprosić za zaistniałą sytuację spowodowaną brakiem wody w niektórych miejscowościach gminy Pokrzywnica.

Przerwy w dostawie wody w dniach 24 -26 czerwca br.,były spowodowane drastycznie wysokim poborem wody. O ile przeciętny pobór wody wyniósł w maju br. średnio ok. 850 m3

na dobę, to w okresie omawianych trzech dni sięgał aż około 2000 m3/dobę.

W tych warunkach Gmina wraz z Zakładem Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie podejmuje wszelkie działania zmierzające do ograniczenia skali problemu i utrzymania stabilnego, bezpiecznego poziomu zaopatrzenia w wodę z sieci wodociągowej.

W roku 2020 ZUW Mława dokonała modernizacji stacji uzdatniania wody polegającej na zastąpieniu starego i mało wydajnego hydroforu nowoczesnym zestawem hydroforowo-pompowym, którego zadaniem jest zapewnienie przesyłu wody uzdatnionej ze zbiorników retencyjnych do sieci wodociągowej. Zestaw automatycznie dostosowuje ilości i ciśnienie dostarczanej wody, w zależności od potrzeb odbiorcy.

Ekstremalne sytuacje dotycząca gwałtownych wzrostów poboru wody sprawiły, że podejmujemy działania w celu ewentualnego wybudowania dodatkowego ujęcia wody. Zostały w tym celu przeprowadzone prace badawcze terenów wodonośnych w południowej części gminy, polegające na wykonaniu badań geofizycznych dla działek położonych w miejscowości Pobyłkowo Małe, stanowiących własność gminy. Z przeprowadzonych badań geotechnicznych obszarów wodonośnych wynika, iż strefy przypowierzchniowe są płytkie i niewielkie, tworząc zawieszone soczewy, warstwy czy wkładki o nieznanej zasobności. Zatem stwierdzono, że jakość wód przypowierzchniowych jest nietrwała. Ustalono, że warstwy wodonośne znajdują się na styku gmin Pokrzywnica i Serock. W związku z powyższym, konieczny będzie zakup terenu od prywatnych osób na potrzeby usytuowania Stacji Uzdatniania Wody.

Zarzucanie nam, że sieć wodociągowa jest niewydolna i niedoinwestowana jest krzywdzące. Nie jest to jedynie problem naszej gminy. W podobnej sytuacji jest wiele innych samorządów które również borykają się z niedoborami wody w wodociągach gminnych. Taki stan rzeczy wynika głównie z kilkakrotnie większego poboru wody w okresie letnim. Ciągłe zmiany klimatyczne niekorzystnie wpływają na problem niedoboru wody.

Warto pamiętać o tym, że w okresach związanych z długotrwałą suszą, mogą zdarzać się okresowe spadki ciśnienia wody w kranach. Chodzi tu przede wszystkim o te pory dnia, gdy dochodzi do jednoczesnego dużego poboru wody (np. w trakcie podlewania ogródków, czy korzystania z kąpieli). Fakt, który miał miejsce w ostatni weekend był zdecydowanie ekstremalny pod względem ilości zużycia wody.

Mając powyższe na uwadze, jeszcze raz serdecznie przepraszam za niedogodności spowodowane niedoborem wody i zapewniam że czynimy wszelkie starania aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji.

 

Podziel się
Oceń