Marszałek Struzik z wizytą w szpitalu
2021-12-28 9:06:45
W piątek, 17 grudnia, Szpital Powiatowy Gajda med odwiedził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Uroczystość oficjalnego przekazania sprzętu naszej placówce, za ponad 10 mln złotych, była okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim wspierającym funkcjonowanie lokalnej służby zdrowia w tych trudnych czasach
Po przywitaniu obecnych, na czele z głównym bohaterem uroczystości marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, dyrektor generalny szpitala dr Robert Gajda powiedział między innymi:
– To skromne, niedługie i w ograniczonej liczbie osób spotkanie, z powodu restrykcji epidemiologicznych, zorganizowane zostało po to, żeby podziękować ludziom, instytucjom, które w czasie pandemii COVID-19 umożliwiły nam niesienie pomocy pacjentom dając nam potężny oręż do tego w postaci sprzętu – sprzętu za ogólną kwotę grubo ponad 10 mln zł. Dzisiaj mierzymy się z czwartą falą, mając jako szpital powiatowy 50 łóżek COVIDOWYCH , 5 obserwacyjnych i 3 respiratorowe. Rok temu mieliśmy tych łóżek 120 w krótkim okresie. Ale dzisiaj jesteśmy szpitalem zupełnie inaczej wyposażonym niż rok temu (…). Pandemia nie pozwala nam nie tylko świętować normalnie, ale i żyć normalnie. Dziś atakuje nie tylko nasze społeczeństwo, ale też ludzi na całym świecie. Wydaje się, że łatwiej jest wylądować na Marsie, niż poradzić sobie wirusem SARS-CoV-2 . Mamy szczepionki – ale jak by to powiedzieć ładnie, jako społeczeństwo nie mamy dość wiary w naukę – bo nie wypada powiedzieć , że “jesteśmy głupi” i nie szczepimy się… W walce z COVID19, my – opieka zdrowotna, robimy co możemy, często niestety z marnym efektem. Efekt byłby znacznie gorszy, gdyby nie to, że jak nigdy wcześniej, otrzymaliśmy duże wsparcie z zewnątrz.
Gdybym miał dzisiaj wskazać osobę, której szpital pułtuski zawdzięcza najwięcej, to mamy tutaj bezwzględnego lidera i bohatera, którym jest pan marszałek Adam Struzik. Panie marszałku, przez całe życie miałem przyjemność zamienić z panem może kilka zdań – to po to, żeby podkreślić, że się nie naprosiłem za bardzo, ale otrzymaliśmy jako szpital tyle, że ktoś by pomyślał, że leżałem pokotem na wycieraczce pana gabinetu, prosząc o wsparcie przez ostatnie 10 lat. Jest jeszcze inna wartość – pomóc szybko, to tak jak pomóc dwukrotnie. A pan to zrobił w mgnieniu oka. Spowodował pan, że jesteśmy doposażeni jak klinika, a nie szpital powiatowy na peryferiach.
Każdy z państwa, gości tu zaproszonych, swoimi działaniami albo czasem zwykłym nie przeszkadzaniem, bardzo nam pomógł. Czujemy wsparcie pana premiera Henryka Kowalczyka – który mam nadzieję porywalizuje z panem marszałkiem, kiedy będziemy potrzebowali pomocy przy refundacji oddawanego 31 czerwca 2022 roku 140-łóżkowego bloku B ( 4 oddziały), z nowoczesną rehabilitacją na parterze. Dzisiaj się zapożyczamy, roboty już wystartowały.
Pan dyrektor Tomasz Sławatyniec ( Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – dop. red.). wszystko o co się zwracamy, opiniuje nam pozytywnie, to jest po drodze administracyjnej do pana marszałka. Czujemy w panu bratnią duszę, już nie wspomnę, że prowadzimy ośrodek, który pan kiedyś stworzył z Sońsku. Prosimy o dalsze poparcie, prosimy o przekazanie słów wdzięczności panu wojewodzie Konstantemu Radziwiłłowi.
Pan dyrektor Zbigniew Terek (dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – dop. red.), bardzo nam przychylny, też będzie miał okazję się wykazać. Prosimy pana dyrektora o podpisanie kontraktu na MRI – już zwróciliśmy się oficjalnie, może uda się od 1 stycznia . No i przepraszam za ciągłe nagabywanie “jak ja to bym naprawiał służbę zdrowia…”.
Pan burmistrz Wojciech Gregorczyk – nie muszę mówić, że uwielbiamy pana za ulgi, które nam pan przyznawał i sprzęt, który nam pan zakupił. Podziękowania również dla pana przewodniczącego Ireneusza Purgacza i radnych miasta przekazuję na pana ręce.
Pan starosta Jan Zalewski, pani starosta Beata Józwiak, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Nalewajk. Potężne wsparcie starostwa poprzez masę ulg i zwolnień z opłat. No i co ważne – zaufanie do naszych działań. Pan starosta ze swoim smacznym i trafnym poczuciem humoru, zawsze powtarza, że rozpoczyna dzień od modlitwy za zdrowie dra Gajdy. To tak chyba, żeby szpital nie spadł mu na głowę, no i to musi działać panie starosto, bo trzymamy się w zdrowiu…
No i oczywiście wszyscy państwo jak tu jesteście – osoby stojące na pierwszej linii frontu covidowego, ale też inny personel, który ma ograniczone możliwości działania z powodu tych ograniczeń. Działa niosąc pomoc pacjentom niecovidowym we wszystkich specjalnościach. Chcę poruszyć jeszcze dwie istotne rzeczy. Dziękuję kolegom i koleżankom z zagranicy – kadrze medycznej nas wspierającej, za pomoc. Szanowni państwo, zwracam się do premiera, marszałka, dyrektorów, jesteście decydentami w wielu kwestiach. Zróbcie wszystko, aby koledzy z zagranicy pomagali przynajmniej zasypywać świeże ogniska klęsk kadrowych.
W trakcie trzeciej fali prowadziliśmy program RECOVERY – który oceniał wpływ amiodaronu i werapamilu na parametry fizjologiczne i przeżywalność pacjentów. Było to badanie naukowe, prowadzone z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Będą też z tego konkretne prace naukowe w wysokoprestiżowych żurnalach, a przed lekarzami tutaj pracującymi otworzyła się możliwość robienia doktoratów. Mam nadzieję, choć nie chcę zapeszać, że badania naukowe w Pułtusku zagoszczą na zawsze. Kto wie, może kiedyś powstanie nowy blok, uda się stworzyć coś w rodzaju instytutu badawczego. Tutaj znowu będzie potrzebna pomoc pana premiera, ale to tylko na razie moje marzenia…
Po raz kolejny nie mamy firmowej Wigilii, więc niech mi będzie wolno życzyć wszystkim państwu zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Słowo zdrowie w obliczu pandemii i naszej bezradności, ciągle nabiera większej wartości.
Marszałek Adam Struzik przedstawił olbrzymi wkład samorządu wojewódzkiego w walkę z COVID-19. Przypomniał, że Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego wsparł szpitale na Mazowszu kwotą ponad 0,5 miliarda złotych. Jednocześnie podkreślił znakomitą współpracę z Ambasadorem Chin w Polsce, które skutkują m.in. gwarancjami rządu Chin na dostawę certyfikowanego sprzętu ochrony osobistej. Marszałek przypominał wkład w dbaniu o dobra szpitala byłych radnych wojewódzkich: Witolda Chrzanowskiego i Jerzego Króla.
Starosta Jan Zalewski podziękował marszałkowi Adamowi Struzikowi, prof. Robertowi Gajdzie i całemu personelowi za codzienną służbę.
Po części oficjalnej odbył się spacer po oddziałach szpitalnych i prezentacja sprzętu przekazanego przez marszałka, oczywiście w ograniczonej formie, którą poprowadziła pielęgniarka oddziałowa Izby Przyjęć Maryla Petrykowska, a następnie poczęstunek dla gości.
WYKAZ SPRZĘTU OTRZYMANEGO Z URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO
REZONANS MAGNETYCZNY TOMOGRAF KOMPUTEROWY AMBULANS TYPU C VOLKSWAGEN CRAFTER APARAT DO ZNIECZULENIA OGÓLNEGO APARAT DO CIĄGŁEGO LECZENIA NERKOZASTĘPCZEGO RESPIRATORY STACJONARNE KARDIOMONIOTORY APARATY USG APARAT USG wysokospecjalistyczny EPIQ DEFIBRYLATOR DWUFAZOWY Z MOŻLIWOŚCIĄ STYMULACJI I KARDIOWERSJI APARAT RTG CYFROWY Z WYPOSAŻENIEM APARAT DO WYSOKOPRZEPŁYWOWEJ TLENOTERAPII DONOSOWEJ POMPA INFUZYJNA STRZYKAWKOWA SSAKI ELEKTRYCZNE APARAT DO WYSOKOPRZEPŁYWOWEJ TERAPII TLENOWEJ Z AKCESORIAMI ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ Rękawiczki nitrylowe, gogle ochronne, przyłbice ochronne, termometry bezdotykowe, maski, kombinezony ochronne, fartuchy, płyn do dezynfekcji rąk, płyn do dezynfekcji powierzchni, ochraniacze na buty, maseczki medyczne jednorazowe. Łączna kwota to 450 769,46 zł. |